گزارش المانیتور درباره روابط ایران و ترکیه

سیاسی

پایگاه خبری المانیتوراعلام کرد که موضوع سوریه در کنار موضوعات اقتصادی، معاهدات و روابط دوجانبه موضوع بحث سفر اخیر نخست‌وزیر ترکیه به ایران بود.

پایگاه خبری المانیتوراعلام کرد که موضوع سوریه در کنار موضوعات اقتصادی، معاهدات و روابط دوجانبه موضوع بحث سفر اخیر نخست‌وزیر ترکیه به ایران بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پایگاه خبری المانیتور به نقل از منبعی در تهران با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به ایران مدعی شد: هنوز اختلافاتی وجود دارد، این مسلم است. اما این احتمالات به اندازه قبل حیاتی نیستند.

المانیتور در ادامه گزارشش نوشت: ترکیه و ایران هر دو به این نتیجه رسیده‌اند که باید روابط استراتژیک خوب را حس کنند، زیرا هر دو فشار تروریسم و اختلافات منطقه‌ای را از طریق قدرت‌های دیگر احساس می‌کنند.

المانیتور گزارش داد: انتظار می‌رود که دیدارها بین آنکارا و تهران برای ارزیابی وضعیت موجود ادامه پیدا کند. به گفته منبع آگاه ایرانی،‌ هماهنگی‌ها در زمینه بحران سوریه در بالاترین سطح ممکن قرار دارد.

وی گفت: این کشورها باید تلاش‌هایشان را یکپارچه کنند. آنها هردو در وضعیت یکسانی قرار دارند و از رقبای مشابهی برخوردارند. منطقه برای اینکه مجددا سرپا بایستد به سه ستون نیاز دارد که ترکیه و ایران دو ستون از این سه ستون هستند. آنها به یک شریک عرب نیاز دارند و این چیزی است که روی آن کار می‌کنند. عراق می‌تواند این نقش را ایفا کند، ولی این امر درباره سایر کشورهای منطقه نیز صدق می‌کند.

المانیتور سه هفته پیش از سفر اردوغان به تهران گزارش داده بود که یک هیأت عالی‌رتبه از ایران که حامل اطلاعاتی درباره وضعیت سوریه بودند به آنکارا سفر کرده بودند.

این هیأت با مقامات عالی‌رتبه ترکیه از جمله اردوغان دیدار کردند و توافقی درباره تبادل اطلاعات و هماهنگی‌های نزدیک در زمینه وضعیت سوریه حاصل شد.

انتهای پیام

کد N93790