مشاور اسد: غرب با تروریست‌های سوریه هم دست است

سوريه

مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد ضمن متهم کردن کشورهای غربی به همدستی با تروریست‌ها در سوریه گفت: دولت آماده است تا در خصوص تمامی بندهای معاهده ژنو1 به گفت‌وگو بپردازد.

مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد ضمن متهم کردن کشورهای غربی به همدستی با تروریست‌ها در سوریه گفت: دولت آماده است تا در خصوص تمامی بندهای معاهده ژنو1 به گفت‌وگو بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بثینه شعبان، مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه طی مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی لوموند در حاشیه‌ نشست ژنو2 با متهم کردن غرب به همدستی با گروه‌های تروریستی و تندروها در سوریه گفت: کشورهای غربی در برابر گروه‌های تروریستی و جنایاتی که آنها مرتکب می‌شوند، سکوت کرده‌اند.

وی با طرح این سؤال که "چرا غرب تروریست‌ها را بر دولت سوریه ترجیح می‌دهد؟" به شدت از مواضع غرب در حمایت از گروه‌های تروریستی به ویژه گروه "دولت اسلامی عراق و شام"( موسوم به داعش) و "جبهه النصره" وابسته به القاعده انتقاد کرد.

بثینه شعبان در پاسخ به سؤالی در خصوص محاصره شهر حمص نیز گفت: افراد مسلح و مخالفان مسؤلیت کامل عدم وصول کمک‌های بشردوستانه به ساکنان شهر حمص و مناطق آسیب دیده را بر عهده دارند.

وی همچنین جامعه جهانی را مسئول محاصره روستاهای شیعه‌نشین نزدیک حلب به دست تکفیری‌ها دانست.

در خصوص مذاکرات ژنو2 نیز بثینه شعبان صراحتا به عدم موافقت دولت سوریه با معاهده ژنو1 که در آن به تشکیل دولت انتقالی اشاره شده، اشاره‌ای نکرد و گفت: دولت آماده است تا در خصوص تک تک بند‌های معاهده ژنو1 از جمله بندهای مربوط به تشکیل دولت انتقالی و به ویژه توقف خشونت و تروریسم رایزنی کند.

این مقام بلندپایه سوری گفت: برخورد گزینشی با بندهای معاهده ژنو1 درست نیست و این عاقلانه به نظر نمی‌رسد مخالفان که بدون در نظر گرفتن بند اول این معاهده مستقیما به سراغ بند پنجم آن می‌روند که در خصوص دولت انتقالی است.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص انتشار گزارشی به انضمام 55 هزار تصویر پیرامون شکنجه زندانیان از سوی نظام سوریه گفت: اثبات شده که این تصاویر توسط یک آژانس خبری در قطر تدوین و منتشر شده و همگی ساختگی هستند.

انتهای پیام

کد N91844