رائول کاسترو کشورهای آمریکای لاتین را به گسترش همکاری فراخواند

سیاسی

رئیس‌جمهوری کوبا در جریان نشست کشورهای حوزه آمریکای لاتین از رهبران منطقه کارائیب و آمریکایی لاتین خواست تا در زمینه مشکلات منطقه‌ای با یکدیگر همکاری داشته باشند.

رئیس‌جمهوری کوبا در جریان نشست کشورهای حوزه آمریکای لاتین از رهبران منطقه کارائیب و آمریکایی لاتین خواست تا در زمینه مشکلات منطقه‌ای با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا این اظهارات را در جریان نشست جامعه کشورهای آمریکایی لاتین و حوزه کارائیب موسوم به سازمان "سلاک"(CELAC) ایراد کرد.

در این سازمان همه کشورهای قاره ‌آمریکا به جز کانادا و آمریکا حضور دارند.

کاسترو در جریان سخنرانی خود در اجلاس این سازمان تاکید کرد که سلاک به رغم تنوع باید الهام بخش وحدت بوده و نماینده مشروع منافع آمریکای لاتین و منطقه کارائیب باشد.

کاسترو گفت: ما باید یک پارادایم جدید در همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کنیم.

وی افزود: ما در سازمان سلاک این امکان را داریم تا الگوی خود را ایجاد کرده و بر اساس اصول منافع دو جانبه تطبیق پیدا کنیم. محوریت این اجلاس مبارزه با فقر، نابرابری و گرسنگی است.

رائول کاسترو تاکید کرد: با وجود آنکه طی چند سال گذشته پیشرفت‌هایی حاصل شده اما این پیشرفت‌ها عمدتا کند، بی‌ثبات و پراکنده بوده‌اند.

نشست سران سازمان سلاک که از روز چهارشنبه آغاز شده در ابتدا به احترام هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری فقید ونزوئلا شاهد یک دقیقه سکوت بود.

در نشست روز چهارشنبه خوزه میگوئل اینسولزا، دبیرکل سازمان کشورهای قاره آمریکا نیز به عنوان ناظر حضور داشت.

از سال 1948 تاکنون این برای نخستین بار است که دبیرکلی از این سازمان به کوبا سفر می‌کند.

رائول کاسترو در سخنرانی خود همچنین به خطری که تغییرات آب و هوایی جهانی متوجه منطقه به ویژه جزایر کارائیب می‌کند پرداخت.

وی همچنین از موضع آرژانتین در خصوص جزایر فالکلند حمایت کرد و با تلاش‌های پرتوریکو برای استقلال و مبارزه قانونی اکوادور علیه شرکت نفتی شورون آمریکا اظهار همبستگی کرد.

رائول کاسترو همچنین از تحریم اقتصادی 52 ساله آمریکا علیه کشورش و نیز جاسوسی‌های آمریکا از ارتباطات سران، شرکت ها و شهروندان کشورهای خارجی انتقاد کرد.

کاسترو گفت: تهدید حمله نظامی و مداخله خارجی و کودتا همچنان برقرار است.

در خاتمه این اجلاس کوبا ریاست دوره ای سازمان سلاک را به کاستا ریکا واگذار کرد.

انتهای پیام

کد N91118