آمریکا تحریم‌های مالی را علیه دولت و مخالفان اوکراینی در دستورکار قرار داد

مقامات کنگره آمریکا روز چهارشنبه اعلام کردند که دولت باراک اوباما تحریم‌های مالی علیه آن دسته از مقامات اوکراینی و همچنین رهبران معترضانی که در بحران سیاسی این کشور به خشونت متوسل شوند، در نظر گرفته است.

مقامات کنگره آمریکا روز چهارشنبه اعلام کردند که دولت باراک اوباما تحریم‌های مالی علیه آن دسته از مقامات اوکراینی و همچنین رهبران معترضانی که در بحران سیاسی این کشور به خشونت متوسل شوند، در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چند تن از مسئولان کنگره آمریکا که نامشان فاش نشده اعلام کردند که با مقامات دولت باراک اوباما به بحث درباره آماده‌سازی تحریم‌هایی علیه مقامات دولتی و رهبران مخالفان اوکراین پرداخته‌اند.

آنها اظهارداشتند که جزئیات نهایی این بسته تحریم‌ها هنوز مورد بحث قرار نگرفته است اما ممکن است به سرعت علیه مقامات دولت اوکراین و یا رهبران جنبش معترضان در صورت گسترش خشونت استفاده شوند.

کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه‌ای از طرف‌های درگیر در اوکراین خواست از خشونت اجتناب کرده و در جهت حل و فصل صلح‌آمیز اختلافات تلاش کنند.

الیوت انجل، نماینده دموکرات این مجلس که حامی این قطعنامه بوده گفت: وضعیت در اوکراین بسیار حساس است و باید تلاش‌های بیشتری در این رابطه انجام شود.

وی افزود: ما باید در قبال اوکراین متعهد باشیم. با این وجود مقامات دولت آمریکا و قانونگذاران این کشور اظهار داشتند که تحولات اخیر در اوکراین از جمله رای پارلمان این کشور به لغو قوانین ضد تظاهرات باعث دلگرمی آنها شده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه ‌آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: ما از اینکه پارلمان اوکراین بخش عمده قوانین ضد دموکراسی خود را لغو کرده است دلگرم هستیم.

وی به خبرنگاران گفت که وزارت امور خارجه آمریکا تمایل به بررسی تحریم‌ها علیه اوکراین را دارد اما تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

در عین حال روز چهارشنبه لئونید کراوچوک، رئیس‌جمهوری اسبق اوکراین در اظهاراتی با تاکید بر حساسیت بحران کشورش هشدار داد که اوکراین در آستانه جنگ داخلی قرار دارد.

معترضان اوکراینی که برخی از آنها معلق به گروه‌های راست افراطی هستند همچنان در مرکز پایتخت این کشور اردوی خود را حفظ کرده و اکنون در اطراف این اردو برجک‌های نگهبانی چوبی برپا کرده‌اند.

آنها همچنان برخی ساختمان‌های دولتی کی‌یف نظیر ساختمان شهرداری را در اشغال خود دارند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه پس از ملاقات با یانوکوویچ گفت که اکنون زمان آغاز گفتگوی واقعی در اوکراین است و خشونت و ارعاب در این کشور باید متوقف شود.

انتهای پیام

کد N91114