انتقاد یک نماینده از عضویت بروجردی در کمیته ناظر بر مذاکرات هسته‌یی

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از پیشنهاد رییس مجلس برای عضویت علاءالدین بروجردی رییس این کمیسیون در تیم بررسی‌کننده مذاکرات هسته‌یی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم آقامحمدی در جلسه علنی امروز در تذکری گفت: به نظر می‌رسد در مجلس برخی نماینده‌تر هستند به طوری که در جلسات تنها رییسان کمیسیون‌ها صحبت می‌کنند و تعیین ناظران نیز سلیقه‌ای است.

او به جلسه شب گذشته مجلس و دولت اشاره و اظهار کرد: در جلسه دیشب رییس مجلس پیشنهاد کرد که رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر تیم هسته‌یی ناظر باشد. حال این که طبق آیین‌نامه برای انتخاب ناظر باید کمیسیون به آن فرد رای داده و به مجلس معرفی کند و مجلس با رای‌گیری آن فرد را انتخاب کند.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس هم‌چنین با طرح پیشنهاد در مجلس در مورد اختصاص بخشی از درآمد صندوق توسعه ملی به طرح‌های عمرانی مناطق محروم اشاره و اظهار کرد: این پیشنهاد در مجلس به این دلیل رای نیاورد که فضا را با جوسازی به گونه‌ای ایجاد کردند که نمایندگان به آن پیشنهاد رای ندادند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به استان‌های محروم گفت: اگر در زمان تعیین بودجه به استان‌های محروم توجه نشود پس کی باید این کار صورت گیرد. نباید این استان‌ها قربانی استان‌های برخوردار شوند. نباید با رفتارهای سلیقه‌یی حقوق استان‌های محروم پایمال شود.

آقامحمدی در پایان هم‌چنین گفت: در زمان طرح این پیشنهاد به جای سخنگوی کمیسیون تلفیق، رییس کمیسیون پشت تریبون رفت و توضیحاتی داد که این خلاف آیین‌نامه است. رییس مجلس در این رابطه می‌گوید که این کار یک روال و عرف است در حالی که آیین‌نامه این اجازه را نداده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد، رییس جلسه در پاسخ به ین تذکر گفت: روال همیشگی مجلس برای دادن وقت به کمیسیون‌ها جهت دفاع از مصوب‌شان این بود که اگر سخنگوی کمیسیون حضور نداشت یکی از اعضا توضیحاتی را ارائه دهد.

وی افزود: در مواردی که سخنگو در جلسه علنی حضور دارد ممکن است هیات رییسه به این نتیجه برسد که رییس کمیسیون توضیح دهد این روالی است که از گذشته وجود داشته است.

انتهای پیام

کد N91107