• ۶بازدید
/دوازدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری/

عارف: در انتخابات مجلس باید به دنبال اجماع اصلاح‌طلبان باشیم

اصلاح‌طلبان,محمدرضا عارف,حزب مردم‌سالاري,انتخابات مجلس

محمدرضا عارف گفت: بعد از قوه مجریه و مقننه که سهم زیادی از اصول قانون اساسی متوجه آنان است، فصل سوم قانون اساسی و بندهای متعددی از آن متعلق به ملت و حقوق شهروندی است و باید پاسداری شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، معاون اول دولت سیدمحمد خاتمی که در دوازدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری سخن می‌گفت،‌ خاطرنشان کرد: طرح مسأله حقوق شهروندی از سوی دولت تدبیر و امید، کار ارزشمندی بود که مدت‌ها جزو دغدغه‌های اصلی مردم بود اما به نظر می‌رسد در یک نگاه کلی حقوق مدنی، ‌حقوق سیاسی،‌ حقوق شهروندی و حقوق زنان در منشور حقوق شهروندی هنوز نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

این فعال سیاسی ادامه داد: نظارت همگانی شهروندان و نهادهای مدنی و اجتماعی در تدوین حقوق شهروندی بسیار مهم است و باید دولت این نظارت را لحاظ کند.

عارف تصریح کرد: گفته مهمی که در کنار پرداختن به حقوق شهروندی باید پیش روی دولت باشد، گسترش و توسعه تشکل‌های مردم‌نهاد است؛ چراکه این تشکل‌ها برای حفظ سرمایه اجتماعی بسیار حیاتی هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به انتخابات مجلس دهم تاکید کرد: آنچه رویکرد ما در انتخابات است، مشارکت حداکثری مردم در ساختار حکومت و مدیریت کشور است و برای اینکه این رویکرد را دنبال کنیم، باید احزاب تقویت شوند و در چارچوب نظام هدایت شده و از آنها استفاده کرد. در مجلس آینده باید با پرهیز از تفکر فردمحوری و تنگ‌نظرانه در بین اصلاح‌طلبان به دنبال اجماع باشیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پایان خاطرنشان کرد: باید مجلسی معتدل، پرسشگر و کارشناس تشکیل شود و توجه داشت که در عین حال باید همراه و هنگام دولت بود و از دولت حمایت کرد و برخی تندروی‌ها در سوالات که امروز شاهد آن هستیم، قابل قبول نیست اما اصل اجتناب‌ناپذیر همه انتخابات‌ها این است که آنچه که مردم تصمیم بگیرند، بهترین است.

انتهای پیام

وبگردی