اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص نطق رئیس جمهور آمریکا

تا زمانی که این درک ناصحیح وجود دارد حل ریشه‌ای و پایدار تروریسم و بحران‌های ناشی از آن بسیارسخت و دشوارخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، سخنان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نطق سالانه‌اش در خصوص ایران و منطقه را غیر واقع بینانه و غیرسازنده ارزیابی کرد.

مرضیه افخم با اظهار اینکه این سخنان برداشت ناصحیح از پایبندی ایران به ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه بومی هسته‌ای کشور است، گفت: توهم تاثیر تحریم‌ها برانگیزه و علاقمندی ایران به مذاکرات هسته‌ای مبتنی بر یک روایت تاریخی اشتباه و تفسیری کاملا غلط از تمایل ایران برای ایجاد فرصتی جدید برای کشورهای غربی جهت برقراری نوع دیگری از روابط با مردم ایران و تلاش در جهت جلب اعتماد این مردم بزرگ و رفع هرگونه تردید درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای خود می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: امریکا در حالی مهم‌ترین دستاورد خود را ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌داند که این ادعا اصلا موضوعیت ندارد چون ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و در آینده نیز نخواهد بود و مانور مکرر مقامات امریکا بر روی موضوعی وهمی و خود ساخته سازنده نیست و حتی می‌تواند مسیر سیاست خارجی آمریکا را به انحراف بکشاند.

افخم تاکید رئیس جمهور آمریکا بر وظایف ایران وبی توجهی به اقدامات مسئولانه همه طرف‌های مذاکره کننده را تعبیری ناقص و از سر تکبر خواند و افزود: نباید مقامات آمریکا نسبت به پایبندی و تعهد متقابل به وظایف خود در چارچوب برنامه مشترک اقدام ژنو دچار فراموشی شوند. جمهوری اسلامی ایران به انجام اقدامات مربوط به خود در برنامه اقدام ژنو پایبند می‌باشد و معتقد است با اجرای تعهدات و حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل به ویژه ایالات متحده، امکان دستیابی به راه حل جامع در یک فرصت منطقی و کوتاه کاملا وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیدگاه و رویکرد ایران برای حل سیاسی بحران‌های منطقه‌ای و بین المللی را کاملا مترقی توصیف و با اشاره به پذیرش و مقبولیت روز افزون این نگرش در سطح جهان اظهار داشت: بطور قطع درک صحیح و جامع و مبتنی بر واقعیات انکارناپذیر امکان حل بحران‌ها را فراهم می‌کند، امریکا در حالی یکی از قوی‌ترین و مسئول‌ترین جریان‌های مردمی لبنان را تروریست می‌داند که همزمان نسبت به جنایات روزمره همه جریانات ریز و درشت تروریستی و تکفیری درمنطقه سکوت کرده ونه تنها مانع ازاین جنایات نمی‌شود بلکه در صدد فراهم آوردن محمل‌های قانونی و مشروع برای آن‌ها می‌باشد.

افخم تاکید کرد: تا زمانی که این درک ناصحیح وجود دارد حل ریشه‌ای و پایدار تروریسم و بحران‌های ناشی از آن بسیارسخت و دشوارخواهد بود.

کد N90688