تحولات آسیا/

چین: ژاپن عامل تنش ها در منطقه است/ طرح میلیارد دلاری کره جنوبی برای احداث نیروگاههای هسته ای

آسیا اقیانوسیه

افزایش تنش ها میان چین و ژاپن، طرح هفت میلیارد دلاری کره جنوبی برای احداث نیروگاههای جدید هسته ای و کشته و زخمی شدن هشت نفر در حمله انتحاری در پاکستان از جمله خبرهای قاره آسیا به شمار می رود.

چین

گلوبال تایمز گزارش داد چنگ گوئوپینگ وزیر خارجه چین توکیو را عامل تنش ها در منطقه توصیف کرد و از ژاپن خواست تا برای بهبود روابط دوجانبه تلاش کند و همچنین اشتباهات تاریخی خود را بپذیرد.

تنش های ارضی در شرق آسیا میان چین، ژاپن، کره جنوبی و ژاپن از زمان مطرح شدن درخواست فرماندار توکیو برای خریداری جزایر مورد مناقشه از مالکان خصوصی به اوج خود رسیده است.

جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای چین شرقی در اختیار ژاپن است. این جزایر را ژاپنی ها سنکائو و چینی ها دیائویو می نامند.

کره جنوبی

رویترز نیز از طرح هفت میلیارد دلاری کره جنوبی برای احداث دو نیروگاه جدید هسته ای در این کشور خبر داد که به خاطر فاجعه در نیروگاه فوکوشیما ژاپن در سال 2011 و نگرانی ها درباره ایمنی نیروگاه های هسته ای شماری از نیروگاه های خود را تعطیل کرده بود.

این رسانه غربی با اشاره به وجود 23 راکتور هسته ای در کره جنوبی گزارش داد سئول صنایع هسته ای خود را از طریق شرکت انرژی الکتریکی کره اداره می کند.

ژاپن

خبرگزاری کیودو در گزارشی فاش کرد جو بایدن معاون رئیس‌ جمهوری ‌آمریکا در یک گفتگوی تلفنی با نخست وزیر ژاپن در 12 دسامبر 2013 تلاش زیادی را برای منصرف کردن شینزو آبه در زمینه بازدید از معبد مورد مناقشه یاسوکنی انجام داد و درباره پیامدهای این اقدام و افزایش تنش میان توکیو و همسایگان آسیایی خود هشدار داد اما نخست وزیر ژاپن به این هشدارها توجهی نکرد.

بر این اساس کسانی که در این معبد دفن شده اند افرادی هستند که در تهاجمات ژاپن به همسایگان خود در جنگ جهانی دوم و پیش از آن کشته شده اند. با این حال آبه اعلام کرد هدفش از این دیدار گرامی داشتن افرادی است که قربانی جنگ شده اند و این به معنی تایید اقدامات جنایتکارانه نیست.

در همین رابطه وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعتراض شدید دولت و ملت این کشور از اقدام نخست وزیر ژاپن را به اطلاع توکیو رساند. همچنین سفارت آمریکا در توکیو از این اقدام آبه اظهار تاسف کرد. گفتنی است بازدید مقامات ژاپنی از معبد یاسوکنی همواره با انتقاد همسایگان این کشور به ویژه چین همراه بوده است.

پاکستان

نیشن نیز از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن شش فرد دیگر در جریان حمله انتحاری در شهر بندری کراچی مرکز ایالت سند در جنوب این کشور و درگیری نیروهای امنیتی با عامل انتحاری خبر داد که با در دست داشتن پنج کیلوگرم مواد منفجره در پی انهدام مرکز نیروهای تکاور پاکستان بود.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته و مقامات پاکستانی گروه تحریک طالبان را مسئول این حمله معرفی کردند.

خبر دیگر اینکه در جریان حمله تروریستی به نیروهای امنیتی در ایالت سند در جنوب پاکستان یک نفر کشته شد.