آیت‌الله مکارم شیرازی:

ادبیات آمریکا، موجب دوری ایران از آن‌ها می شود

سیاست داخلی

جان کری عبد ذلیل اسرائیل است/نشست «ژنو2» مضحک است، بگذارید مردم سوریه خود تصمیم بگیرند/در توافق هسته ای اگر تهدید نباشد شاید در مسائلی به توافق برسیم.

ایلنا: یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، با هشدار به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی گفت: تهدیدهای مضحک غربی‌ها موجب دوری و تنفر بیشتر ملت ایران از آن‌ها می‌شود.

به گزارش ایلنا از قم، آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز چهارشنبه در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به اظهارات اخیر جان کری وزیرامور خارجه آمریکا و با بیان اینکه این اظهارات با ادبیاتی گستاخانه گفته شد، اظهارداشت: وزیر خارجه آمریکا با بیانات تنفر آمیز، زشت و پر از تهدیدی که علیه ایران گفت، موجب ناراحتی خیلی‌ها شده است.

وی با بیان اینکه وزیرخارجه آمریکا با ادبیات زشت و تنفر آمیزش، موجب شده تا ملت‌ها از او بدشان بیاید، بیان داشت: انسان تعجب می‌کند، کسی را وزیر امور خارجه کشوری کردند که بلد نیست صحبت کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه جان کری، عبد ذلیل اسرائیل شده است، گفت: وزیر خارجه آمریکا در سخنانش می‌گوید با امضای توافق نامه، اسرائیل و جهان امن شده است، در صورتی که منشأ همه ناامنی‌های دنیا از جمله مصر، لبنان، سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان، آمریکا و اسرائیل است.

وی با اشاره به نشست «ژنو۲» برای پایان دادن به بحران در کشور سوریه، تصریح کرد: شما به جای اینکه ۳۰کشور را برای تعیین تکلیف سوریه دعوت کنید، اجازه دهید مردم سوریه خود سرنوشت کشورشان را مشخص کنند؛ این کارهای شما مضحک است.

آیت الله مکارم شیرازی با تشبیه «جان کری» به بچه‌ای لجوج ابراز کرد: وزیر خارجه آمریکا مانند بچه‌ای لجوج است که از پدر مادرخود چیزی می‌خواهد و شرط می‌کند اگر ندهید تمام شیشه‌های خانه را می‌شکنم؛ او با لجبازی‌های خود، هر روز، سخن از گزینه‌های روی میز به میان می‌آورد.

وی با بیان اینکه تهدیدهای مضحک غربیان موجب دوری و تنفر ملت ایران می‌شود، تاکید کرد: ادبیات مورد استفاده آمریکایی‌ها، موجب دور شدن ما از شما می‌شود؛ شما از سویی می‌خواهید به ما نزدیک بشوید؛ اگر مختصر روان‌شناسی می‌دانستید، می‌فهمیدید این ادبیات موجب دوری کشور و ملت ما از شما می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در توافقات هسته‌ای اگر تهدید نباشد، شاید در عین حفظ کیان، استقلال و عزت در مسائلی به توافق برسیم؛ مشروط بر اینکه غربی‌ها با حرف‌هایشان موجب جدایی بیشتر نشوند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با بیان روایت «مَنِ اتَّقىَ اللهَ یُتَّقى، وَمَنْ أطاعَ اللّهَ یُطاعُ، وَ مَنْ أطاعَ الْخالِقَ لَمْ یُبالِ سَخَطَ الْمَخْلُوقینَ، وَمَنْ أسْخَطَ الْخالِقَ فَقَمِنٌ أنْ یَحِلَّ بِهِ سَخَطُ الْمَخْلُوقینَ» اظهار داشت: امام هادی (ع) می‌فرماید؛ کسى که تقوى الهى را رعایت نماید و مطیع احکام و مقرّرات الهى باشد، دیگران مطیع او مى شوند و هر شخصى که اطاعت از خالق نماید، باکى از دشمنى و عداوت انسان‌ها نخواهد داشت؛ و چنانچه خداى متعال را با معصیت و نافرمانى خود به غضب درآورد، پس سزاوار است مورد خشم و دشمنى انسان‌ها قرار گیرد. کسی که تقوای الهی را حفظ کند خداوند او را حفظ خواهد کرد و اگر اطاعت خداوند را داشتنه باشد، محبوب خواهد بود.

وی افزود: کسانی که مومن، درستکار و پاکدامن باشند، در بین مردم محبوبیت پیدا خواهند کرد.

 

کد N89404