تحولات عراق/

هلاکت تروریست خطرناک سعودی/ مالکی دلایل یکسره نشدن کار داعش را اعلام کرد

آفریقا و خاورمیانه

منابع عراقی از هلاکت سرکرده نظامی گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام(داعش) در شمال الرمادی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های عراق، نوری المالکی نخست وزیر عراق از مواضع آمریکا و حمایت این کشور از عراق در جنگ با تروریسم تمجید کرد و خواستار توسعه روابط میان دو کشور شد.

نوری المالکی خاطر نشان کرد دولت عراق نمی خواهد آسیبی به غیرنظامیان وارد شود و به همین سبب یکسره کردن نبرد با تروریست ها ممکن است به تاخیر افتد.

نخست وزیر عراق که ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا را به حضور پذیرفته بود، تاکید کرد عراق در حال حاضر در حال نبرد با تروریسمی است که امنیت و ثبات را نه تنها در عراق بلکه در تمام جهان تهدید می کند و ما به خاطر اینکه نمی خواهیم آسیبی به غیرنظامیان برسد، نبرد یکسره کردن کار تروریست ها را به تاخیر انداخته ایم.

مالکی خواستار همکاری بین المللی گسترده برای نابودی تروریسم شد، زیرا به گفته وی، جنایاتی که تروریستها مرتکب می شوند، اوضاع عراقی ها را برهم زده است، به همین سبب همبستگی عراقی ها و وحدت آنها برای نابودی تروریسم افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا گفت آمریکا در کنار عراق در رویارویی با تروریسم قرار دارد و آماده کمک به رفع نیازهای این کشور برای نابودی تروریسم و افراط گرایی است.

سفیر عراق در واشنگتن روز دوشنبه از موافقت کنگره آمریکا برای فروش بالگردهای آپاچی به عراق به همراه سامانه موشکهای هلفایر خبر داده بود.

از سوی دیگر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق از کشته شدن هشت هزار عراقی در سال 2013 در اقدامات خشونت آمیز خبر داد که شدیدترین نوع خود در پنج سال گذشته تا کنون به شمار می رود.

هلاکت یک سرکرده سعودی داعش

خبر دیگر اینکه یک منبع در دستگاه مبارزه با تروریسم عراق امروز چهارشنبه از هلاکت یکی از سرکردگان گروه تروریستی داعش در شمال الرمادی خبر داد.

این منبع در گفتگو با المدی پرس اعلام کرد سرکرده نظامی داعش در الرمادی که سعودی الاصل بود، در درگیریهای شمال این شهر به هلاکت رسید.

بر اساس این گزارش، این منبع گفت نیروهای واحد مبارزه با تروریسم، سرکرده نظامی داعش که سعودی الاصل بود، را در درگیریهای شمال الرمادی به هلاکت رساندند.

به گفته وی، نیروهای واحد مبارزه با تروریسم پیش از ظهر امروز عملیات جستجو و پیگرد تروریستها با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش در منطقه البوفراج در شمال الرمادی، توانست سرکرده نظامی داعش در الرمادی ملقب به ابوعایشه را به هلاکت برسانند که این تروریست، سعودی الاصل بود، وی در درگیری با نیروهای واحد مبارزه با تروریسم در یکی از مخفیگاههای داعش به هلاکت رسید.

این منبع افزود عملیات نیروهای مبارزه با تروریسم همچنان برای پاکسازی کامل منطقه از وجود تروریستها ادامه دارد.

ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با نوری المالکی نخست وزیر، اسامه النجیفی رئیس پارلمان، هوشیار زیباری وزیر خارجه و فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق بر اهمیت امنیت و راهبرد سیاسی در نابودی تروریستهای داعش تاکید کرده است.

برنز خواستار تقویت روابط میان عراق و همسایگانش از جمله اردن و کویت شد و در موضعی مداخله جویانه و در طرفداری از ترکیه و منطقه کردستان عراق، تمام طرفهای ذیربط را به عقد قراردادی برای صادرات نفت از منطقه کردستان به ترکیه ترغیب کرد .