بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد بندرعباس شدند

هسته ای,معدن گچین

بندرعباس- بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از معدن گچین در راستای امضای تفاهمنامه میان ایران و این نهاد بین المللی در 20 آبان ماه امسال، وارد بندرعباس شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، هیات چهارنفره بازرسان آژانس پس از ورود به بندرعباس، عازم معدن گچین واقع در50 کیلومتری غرب این شهرستان شدند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اعلام کرد: انتظار می رود تا عصر امروز بازدید از این معدن به پایان رسیده وبازرسان آژانس به تهران بازگردند.

کمالوندی تصریح کرد: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس برنامه از قبل تعیین شده امشب ایران را ترک می کنند.

وی ادامه داد: بازرسان عصر روز گذشته با «محمد امیری» مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی جلسه ای برای برنامه ریزی بازدید ازمعدن گچین داشتند.

سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی 20 آبان متن بیانیه مشترکی را به نام چارچوب همکاری به همراه ضمیمه 6 صفحه ای امضا کردند.

بر اساس این بیانیه، ایران متعهد شد تا سه ماه بعد از این تاریخ دسترسی و اطلاعات لازم را در 6 موضوع مورد توافق به آژانس ارائه کند. آژانس نیز در زمینه پیشرفت در اجرای این اقدامات به شورای حکام گزارش خواهد داد.

بر اساس این بیانیه که به امضای «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی و «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید؛ بازرسان آژانس اجازه بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک و معدن گچین را در بندرعباس یافتند.

همچنین ایران متعهد شد در چهار موضوع دیگر طی نامه ای به آژانس گزارش دهد.

بر این اساس بازرسان آژانس روز شنبه 16 آذر برای بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک وارد تهران شدند و 17 آذر ماه از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کردند. این سومین بازدید، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات آب سنگین اراک بود.

سیام**9157 ** 668**1572
کد N88867