معمای شخصیت مارشال السیسی

عبدالفتاح السیسی بدون شک اکنون مرد نیرومند مصر است.

معمای شخصیت مارشال السیسیعبدالفتاح السیسی بدون شک اکنون مرد نیرومند مصر است.

 

 

مرد آینده نگری که به تنهایی توانست نگاه مردم را متوجه رهبری رویدادهای سه ساله انقلابی کند که منجر به استعفای حسنی مبارک شد. اما معمایی که در این میان در مورد شخصیت و جایگاه او وجود دارد، اینست که مردمی که طی سه سال گذشته خواستار پایان دادن به حکومت نظامیان بوده اند، اکنون خسته از خشونت ها خواستار بازگشت او هستند. او توانسته به نقش خود بسیار ظریف عمل کند.
در اوت سال ۲۰۱۲ و زمانی که السیسی از سوی محمد مرسی به عنوان جایگزین مارشال تنتاوی به سمت فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع منصوب شد، همه چیز بر این دلالت داشت که با اولین رئیس جمهور غیر نظامی و منتخب، هدایت کشور به خوبی پیش خواهد رفت. اما محمد مرسی خود را بیگانه از افکار عمومی نشان داد و کمتر از یکسال میلیون ها مصری خواهان استعفای او شدند. السیسی بر پایه خشم مردم او را برکنار کرد و با سوگند در مورد عدم جاه طلبی شخصی، کنترل امور را به دست گرفت.

او گفت: "می خواهم به شما بگویم که افتخار حفاظت از اراده مردم برای ما بسیار ارزشمند تر است و برای شخص من ارزشمند تر از افتخار حکومت بر مصر."

به عنوان تحقق اراده مردم، محمد مرسی از سمت خود معزول و دستگیر و در خطر مجازات مرگ قرار گرفت. اخوان المسلمین نیز سازمانی تروریستی نامیده شد.

اما طرفداران مرسی به مصاف ارتش برخاستند و با سرکوب وحشیانه روبرو شدند. از تابستان گذشته تا کنون، به نام اعمال اراده مردم برای بازگشت آرامش، بیش از یکهزار نفر کشته شده اند.

در مورد شایستگی های این شخصیت مرموز که تلاش می شود حضوری رازگونه داشته باشد کمتر اطلاعی در دست است. او کم سخن می گوید و مراوداتی کنترل شده دارد. در آنچه تحت نظارت او و به عنوان همه پرسی قانون اساسی جدید برگزار شد، کمتر از ۳۹ درصد مردم مصر شرکت کردند.

عبدالفتاح السیسی، هم اکنون به عنوان یک مارشال یعنی بالاترین مقام ارتش و قبل از آنکه در انتخابات شرکت کند، ظاهرا برای پیروانش و برای آنها که در توهم بازگشت عظمت از دست رفته مصر به سر می برند، یک اسطوره است. اما شاید این توهم با یک کشور عمیقا تقسیم شده و مجروح روبرو شود.

یورونیوز

52261

کد N88541