رئیس جمهوری اوکراین با استعفای نخست وزیر موافقت کرد

آمریکا اروپا

یک رسانه غربی از پذیرش استعفای نخست وزیر اوکراین از سوی رئیس جمهوری این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه خبری بی بی سی از پذیرش استعفای نیکلای آزاروف نخست وزیر اوکراین از سوی ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری این کشور با ادامه تظاهرات ضد دولتی در اوکراین خبر داد که به خاطر کمک به حفظ وحدت ملی و انجام گفتگوهای فراگیر استعفا داده بود.

در پی استعفای نخست وزیر، طبق قانون اساسی اوکراین دولت منحل می‌شود و دولت کنونی حداکثر به مدت دو ماه تا زمان تشکیل دولت جدید اداره امور را در دست دارد.

نیکلای آزاروف در بیانیه ای آورده است: بحرانی که کشور با آن مواجه است توسعه اقتصادی و زندگی شهروندان را تحت الشعاع قرار داده است. دولت تمام تلاش خود را می کند تا بدون خشونت و نقض حقوق بشر، بحران کشور را حل و فصل کند.

نشست امروز سه شنبه پارلمان اوکراین برای بررسی طرح رای عدم اعتماد به نخست وزیر این کشور برگزار شد و یانوکوویچ ضمن لغو این قوانین از معترضان خواست تا به اعتراضات خود که از دو ماه قبل آغاز شده پایان بدهند.

یانوکوویچ پیشتر برای متقاعد کردن مخالفان برای دست کشیدن از اعتراضات به رهبر آنها پیشنهاد تصدی پست نخست وزیری را داده بود اما "آرسنی یاتسنیوک" وزیر سابق اقتصاد اوکراین که هم اکنون رهبری اعتراضات را در دست دارد با پیشنهاد رئیس جمهور مخالفت کرده است.

به نوشته رویترز، یاتسنیوک خواستار دادن مصونیت به معترضان حاضر در زندان شده اما گویا پارلمان اوکراین با این موضوع موافق نیست.

روز گذشته و در پی اشغال وزارت دادگستری اوکراین، برخی از اعضای کابینه این کشور تهدید به اعلام وضعیت فوق العاده کرده بودند، اما یانوکوویچ برای آرام کردن معترضان اعلام کرده که این وضعیت در کی یف برقرار نخواهد شد. در همین رابطه روز گذشته "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا با یانوکوویچ تماس گرفته و از وی خواسته بود تا از اعلام وضعیت فوق العاده خودداری کند.

علاوه بر بایدن، در روزهای گذشته چهره های مختلف بین المللی همچون "میخائیل گورباچف" آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی و تعدادی از مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد میانجی گری در اوکراین را داده اند.

در جریان اعتراضات اخیر اوکراین که بزرگترین تظاهرات بعد از وقوع انقلاب نارنجی در این کشور به شمار می رود، بیش از 500 هزار معترض در خیابانهای کی یف دست به تظاهرات ضد دولتی زده و خواستار کنار رفتن دولت شدند. اعتراضات اوکراین از 21 نوامبر 2013 (30 آبان) و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا آغاز شد. اروپایی ها معتقدند تصميم کی يف تحت فشار روسيه صورت گرفته است.