در دیدار کوفی عنان

شمخانی: صداقت و اجتناب از رفتارهای دوگانه لازمه ایجاد اجماع برای صلح جهانی است

سیاسی

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با کوفی‌عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد که پیش از ظهر امروز انجام شد گفت: فراهم شدن زمینه همکاری بین‌المللی برای صلح، عدالت و ثبات در جهان نیازمند صداقت، صراحت و اتخاذ رویه‌های غیر تبعیض‌آمیز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دبیر شورای امنیت ملی با گرامی‌داشت نلسون ماندلا قهرمان مبارزه با تبعیض‌نژادی و موسس گروه پیشکسوتان از تلاش‌های این گروه در مسیر توسعه مفاهمه و گفت‌وگو برای صلح‌، عدالت و حقوق بشر قدردانی کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران براساس سیاست‌های اصولی خود خواهان همکاری و مشارکت در سطح منطقه‌یی و بین‌المللی بوده و از هر اقدامی در این مسیر استقبال می‌کند.

شمخانی با اشاره به بحران جاری در سوریه و تاثیرات منطقه‌یی و بین‌المللی آن بر ضرورت اتخاذ روش‌های سیاسی مبتنی بر اراده و خواست مردم این کشور تاکید کرد و گفت: تفکری که تا امروز با بهره‌گیری از بستر تروریسم خشن به دنبال تحمیل اراده خود به مردم سوریه بوده است به دلیل ناکامی،‌ طرفدار راهکار سیاسی اما با منطق غیردموکراتیک شده است.

وی با تاکید بر موضع غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی در خصوص بهره‌گیری از راهکار سوری- سوری و رجوع بدون تبعیض به صندوق‌های رای برای تعیین آینده سوریه اظهار کرد: جلوگیری از کشتار مردم بی‌گناه از سوی گروه‌های تروریستی و پایان دادن به رنج و مشکلات تاسف‌آور مردم سوریه خواست و اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران است.

شمخانی با ابراز نگرانی درباره توسعه موج تروریسم افزود: تجربه تاریخی نشان داده است که ویروس تروریسم بدون شک توسعه‌دهندگان آن را نیز مبتلا خواهد کرد.

کوفی عنان نیز که در راس هیاتی متشکل از مارتی آهتیساری رییس‌جمهور پیشین فنلاند، دزموند توتو برنده نوبل صلح و اسقف اعظم بازنشسته آافریقای جنوبی و ارنستو زدیلو، رییس‌جمهور پیشین مکزیک به ایران سفر کرده است در این دیدار ضمن قدردانی از حسن توجه و همکاری جمهوری اسلامی در زمینه کاهش بحران‌های منطقه‌یی و بین‌المللی و اظهار رضایت از گفت‌وگوهای سازنده انجام شده با مسوولان کشورمان گفت: نقش کم نظیر ایران در صلح و ثبات منطقه‌یی ضرورت توجه به مشارکت این کشور در فرآیندهای امنیت‌ساز را ضروری کرده است.

او همکاری‌های منطقه‌یی میان کشورهای قدرتمند و صاحب نقش را در کاهش برخی اختلافات و تمرکز بیش‌تر بر رفع زمینه‌های بی‌ثباتی و خشونت را ضروری عنوان کرد و افزود: افزایش نقش و کارکرد سازمان‌های بین‌المللی برای ایجاد ثبات و امنیت مستلزم اتخاذ رویکردهای مستقل و غیر تبعیض‌آمیز است.

گروه پیشکسوتان در سال 2007 از سوی نلسون ماندلا تاسیس شد و هدف آن " ارتقای صلح، عدالت و حقوق بشر" در جهان عنوان شده است. این گروه در حال حاضر 12 عضور دارد.

انتهای پیام

کد N87031