پیشنهاد عباس به تل‌آویو

فلسطين

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با ارائه طرحی جدید برای حل و فصل درگیری‌ها میان فلسطین و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این پیشنهاد فرصتی نادر برای تل آویو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با نماینده موسسه امنیت ملی رژیم صهیونیستی پیشنهاد کرد که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها دوره گذار سه ساله‌ای را تا زمان رسیدن به توافق دائمی آغاز کنند و ناتو نیز بر اجرای این توافق نظارت داشته باشد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد به راهکار تشکیل دو کشور که بر اساس آن دو کشور با امنیت و ثبات در کنار یکدیگر در مرزهای 1967 تشکیل می‌شود، پایبند است.

وی هشدار داد: فرصت دستیابی به توافق پس از تلاش‌های جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا تکرار نخواهد شد.

محمود عباس در خصوص موضع حماس در قبال هر توافقی با طرف اسرائیلی نیز گفت: توافق رسمی و مکتوبی میان ما و حماس وجود دارد که حماس بر اساس آن با مذاکراتی که هدفش تشکیل کشور فلسطین در مرزهای 1967 باشد و با مقاومت مردمی مسالمت‌آمیز همراه باشد ، موافق است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص مساله امنیتی گفت: مشغله اصلی دستگاه‌های امنیتی فلسطین این است که هیچ کس نه در اسرائیل و نه در فلسطین نتواند سلاح در دست گرفته و از آن استفاده کند. هر ‌آنچه که دستگاه‌های امنیتی فلسطینی انجام می‌دهند، با همکاری کامل با دستگاه‌های امنیتی اسرائیلی و آمریکایی صورت می‌گیرد.

وی بر جایگاه قدس در چارچوب مذاکرات برای توافق دائمی تاکید و اعلام کرد: قدس شرقی پایتخت کشور فلسطین می‌شود و درهای این شهر به روی پیروان تمامی ادیان باز خواهد بود.

محمود عباس با بیان اینکه فلسطینی‌ها و نه اسرائیلی‌ها بر مرزها نظارت خواهند داشت، در خصوص مساله آوارگان فلسطینی تاکید کرد: این مساله باید در راستای طرح صلح عربی حل و فصل شود که بر آن بر حل و فصل عادلانه با اسرائیل بر اساس قطعنامه 194 مجمع عمومی سازمان ملل تاکید شده است.

وی خطاب به مسئولان رژیم صهیونیستی عنوان داشت: این پیشنهاد فرصتی برای شما است و ما نماینده تمام مردم خود هستیم و خواهان امضای معاهده صلحی هستیم که طبیعتا به همه‌پرسی مردمی گذاشته می‌شود.

محمود عباس تصریح کرد: فرصت صلح احتمالا تکرار نمی‌شود و اسرائیل به خوبی می‌داند که با شکست صلح به انزوای بین‌المللی دچار می‌شود و این توافق باعث می‌شود که 57 کشور عربی و اسلامی کشور اسرائیل را به رسمیت بشناسند و این مساله همراه با برقراری روابط دیپلماتیک میان همه این کشورها با اسرائیل خواهد بود.

انتهای پیام

کد N85764