نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل:

اقدام تروریستی گروه تحت فرماندهی تبعه سعودی علیه سفارت ایران در لبنان پیگیری شود

سیاست خارجی

نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل در یادداشتی به دبیرکل این سازمان، سه حادثه بارز تروریستی در یکسال گذشته را برضد دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در یمن و لبنان برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نامه ابتدا به حادثه حمله و ربودن احمد نیک بخت، دیپلمات کشورمان در یمن در سی ام تیر گذشته توسط تروریست های مسلح اشاره و یادآوری شده که تاکنون هیچ پیشرفتی برای بازگرداندن این دیپلمات حاصل نشده است.

در بخشی از این یادداشت به حادثه تروریستی مقابل سفارت کشورمان در آبان گذشته در بیروت اشاره شده که در آن علاوه بر کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از شهروندان بیگناه لبنانی، رایزن فرهنگی کشورمان، همسر یکی از دیپلمات ها و سه نفر از کارکنان محلی سفارت به شهادت رسیدند. مسئولیت آن عملیات تروریستی را گردان های عبدالله عظام، وابسته به القاعده بعهده گرفت. این گروه تحت فرماندهی تبعه سعودی به نام ماجد الماجد بود که پس از بازداشت، درگذشت.

در این یادداشت همچنین به حادثه اخیر تروریستی که به شهادت ابوالقاسم اسدی، دیپلمات شاغل در نمایندگی کشورمان در یمن منجر شد، اشاره و بر خواست جمهوری اسلامی ایران برای بکارگیری نهایت تلاش جهت پیشگیری از موارد آتی، پیگرد قانونی و مجازات عاملان این حملات تاکید شده است.

در این زمینه جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری و به مجازات رساندن عاملان این حملات اعلام کرده است.

گفتنی است دبیرکل سازمان ملل متحد هر دو سال یکبار، گزارش جامعی را از اقدامات نقض حقوق دیپلماتیک و کنسولی برضد دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک تهیه می کند.

موارد تروریستی اخیر برضد کشورمان نیز با هدف جلب توجه دولت های عضو سازمان ملل و درج این موارد در گزارش دبیرکل ارائه شده است که بصورت سند مجمع عمومی منتشر خواهد شد.