معاون حوزه‌های علمیه کشور:

کتاب‌های حوزوی باید با نیازهای بین‌المللی همخوانی داشته باشد

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه کشور بر لزوم حضور بیشتر کتب حوزوی در مجامع بین‌المللی تاکید کرد و گفت: سند راهبردی حضور کتب حوزه در عرصه بین‏‌الملل، با همکاری معاونت بین‎الملل و پژوهش حوزه تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‏‌الاسلام والمسلمین علی عماد در نشستی خبری گفت: 65 هزار عنوان کتاب به طور معمول هر ساله در ایران منتشر می‎شود که نزدیک به 70 درصد تمام مراجعات و استنادات پژوهش‏‌های علمی نیز به این کتب انجام می‏‌شود.

نایب رئیس شورای سیاست‌گذاری کتاب سال حوزه گفت: پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه در دو قالب کتاب و پایان نامه سطح چهار، اقدام به بررسی و انتخاب برترین آثار کرده است که امسال 778 اثر شامل 706 کتاب و مابقی پایان‎نامه علمی به دبیرخانه ارسال شده است.

عماد افزود: آثار نسبت به سال گذشته 19 درصد کاهش یافته است که دلیل آن عدم ارسال آثار کم کیفیت در حوزه علمی و اقتصاد نشر است که در این زمینه امیدواریم نهادهای ذی ربط نسبت به حمایت از اقتصاد نشر و کتاب فعال‏تر عمل کنند.

وی یکی از بایسته‎های اصلی در انتشار کتب در حوزه را استفاده همگانی از کتب در حوزه ملی و بین‎المللی دانست و گفت: باید این کتب با ادبیات رایج مردم و حوزه بین‏‌الملل همخوانی داشته باشد تا بیشترین استفاده از این آثار صورت گیرد.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه گفت: بیشتر آثار تولید شده در حوزه بیشتر برای فضای سرزمینی ایران تعریف شده است و کمتر شاهد حضور کتب فاخر حوزوی در عرصه بین‏‌الملل هستیم.

عماد تاکید کرد: باید کتب فاخر ایرانی با رویکرد تمدن‌سازی و ناظر به کلیت نظام اسلامی در جهان اسلام به شکل وسیع عرضه شود تا بتوانیم جریان‎سازی مطلوبی در جامعه نخبگانی جهان اسلام و در آینده سراسر جهان داشته باشیم.

وی ضعف ترجمه را از مهمترین معضلات در این عرصه عنوان کرد و افزود: آثار حوزوی باید با زبان و فرهنگ جامعه جهانی منتشر شود که متاسفانه کتب ما به خوبی ترجمه نمی‏‌شود و این ترجمه‎ها با زبان جهانی همخوانی زیادی ندارد.

معاون پژوهش حوزه علمیه با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب درخصوص حضور کتب فاخر حوزوی در عرصه‎های جهانی، گفت: در سال جاری با این رویکرد و هدف سندی برای پژوهش در عرصه بین‎الملل تدوین شده است.

عماد افزود: این تفاهم نامه بین معاونت پژوهش و معاونت بین‏‎الملل حوزه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منعقد شده است که کتابچه‎های علمی و فرهنگی در زمینه‏‌های بنیادین اعتقادی به جوامع هدف در سراسر دنیا ارسال شود.

وی با بیان این‌که حمایت از نخبگان علمی حوزه از جمله وظایف نهادهای حوزوی است، گفت: 5 گروه برای نخبگان حوزه تعریف شده است که شامل نخبگان آموزشی، تبلیغی، تهذیبی، مدیریتی و فرهنگی است که استان‎های کشور بر اساس ملاک‎های ارائه شده نخبگان استانی خود را پس از مصاحبه به مرکز نخبگان حوزه معرفی می‎کنند.

به گفته وی شناسایی و معرفی نخبگان نیز از 10مهر امسال آغاز شده است و 18 استان نیز در این زمینه نخبگان خو را معرفی کرده‎اند.

انتهای پیام

کد N84209