رهبر معترضان تایلندی از ارتش خواست از جانش محافظت کند

سیاسی

پس از آنکه روز یکشنبه یکی از رهبران معترضان مخالف دولت تایلند با شلیک گلوله کشته شد و نخست‌وزیر این کشور نیز خواهان موضع سرسخت علیه معترضان شد، رهبر اصلی جنبش اعتراضی تایلند از ارتش این کشور خواست از جان وی محافظت کند.

پس از آنکه روز یکشنبه یکی از رهبران معترضان مخالف دولت تایلند با شلیک گلوله کشته شد و نخست‌وزیر این کشور نیز خواهان موضع سرسخت علیه معترضان شد، رهبر اصلی جنبش اعتراضی تایلند از ارتش این کشور خواست از جان وی محافظت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که پایه‌های قدرت دولت تایلند هر چه بیشتر به لرزه در می‌آید تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند و برادر نخست‌وزیر فعلی یعنی یینگلاک شیناواترا حمایت خود از تدارک برخی مقامات تایلندی به منظور دستگیری سوتپ تائوگسوبان، رهبر معترضان این کشور را اعلام کرده است.

روز یکشنبه هواداران سوتپ جلوی رای دادن صدها هزار تن از مردم تایلند را در یک مانور زودهنگام انتخاباتی که یک هفته پیش از انتخابات پارلمانی یکشنبه آینده برگزار شد، گرفتند.

سوتپ تائوگسوبان که سابق بر این در دولت نظامی تایلند معاون سابق نخست‌وزیر بوده، گفت: حقوق و آزادی‌های مردم بر اساس قانون اساسی تضمین شده؛ بنابراین ما امیدوار هستیم نیروهای مسلح شاهد این درگیری باشند و از جان ما محافظت کنند.

یکی از وزرای تندروی دولت تایلند به نام چالرم یوبامرانگ اخیرا به سوتپ تائوگسوبان گفت که یا خود را تسلیم کند و یا با بازداشت روبرو شود. در عین حال وی به محافظان سوتپ هشدار داد در مقابل دستگیری وی مقاومت نکنند.

چالرم که یکی از افسران بلندپایه پلیس تایلند است، اظهار داشت: اگر هر ضایعه‌ای به وجود ‌آید پلیس را مقصر ندانیم.

این در حالی است که ارتش تایلند از اینکه دولت موضع سرسخت‌تری علیه معترضان اتخاذ کند چندان راضی نیست و این موضع سبب شده که چالرم برای انجام اقدامات خود به گفته برخی منابع خبری در حزب حاکم تایلند به پلیس تکیه کند.

به رغم آنکه چند روز پیش در پایتخت وضعیت اضطراری اعلام شد اما هنوز مشخص نیست که پلیس تایلند تمایل به اجرای دستور چالرم بدون حمایت ارتش دارد یا خیر.

در تایلند اقدامات نمادین اهمیت دارد و پس از آنکه چالرم برای رهبری یک واحد مدیریت پاسخ دولت به بحران اخیر انتخاب شد فرمانده ارتش تایلند از دست دادن با وی خودداری کرد.

ارتش تایلند همچنین به چالرم اجازه نداده تا عملیات‌های واحد تحت امر خود را از پایگاه‌های آن صورت دهد و اغلب طی اعتراضات دو ماه گذشته از پلیس خواسته از زور علیه معترضان استفاده نکنند.

فرماندهان ارتش تایلند علنا گفته‌اند که در بحران اخیر بی‌طرف هستند و تایلند از دهه 1930 تاکنون تا حالا 18 بار کودتا را تجربه کرده‌ است.

کشته شدن سوتین تاراتین، یکی از رهبران معترضان هم‌پیمان با سوتپ تاثیر زیادی بر جنبش اعتراضی گذاشته است.

روز یکشنبه یک گروه که پرچم‌های قرمز تکان می‌داد و این نشان‌دهنده این بود که این گروه پیراهن قرمزهای حامی دولت هستند با معترضان حامی سوتپ در نزدیکی یک حوزه رای‌گیری درگیر شدند و طی این درگیری دستکم پنج تیر شلیک شد.

در انتخابات روز یکشنبه حدود دو میلیون نفر ثبت‌نام کردند. با این وجود ممکن است انتخابات پارلمانی یکشنبه آینده انجام نشود. روز یکشنبه در بانکوک و استان‌های جنوبی تایلند 440 هزار رای‌دهنده نیز به دلیل اقدامات مخالفان دولت نتوانستند رای دهند.

قرار است روز سه‌شنبه یینگلاک شیناواترا با کمیسیون انتخاباتی تایلند دیدار کند.

انتهای پیام

کد N83207