کوهکن: سفارتخانه‌های ایران برای تصحیح دیدگاه سرمایه‌گذاران خارجی به کشور فعال شوند

ايران,رييس‌جمهور

دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس با اشاره به دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران، گفت: با توجه به این دعوت، مرحله بعد این است که بخش بازرگانی و اقتصادی سفارتخانه‌های ایران فعال‌تر شوند و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ایران در این حوزه را معرفی کنند.

محسن کوهکن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه "در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، قوانینی داریم"، افزود: طبیعی است که برای جذب سرمایه‌گذاری، اولویت باید ایرانیان داخل و خارج کشور و سپس شرکت‌ها و مؤسسات خارجی باشند و وجود قوانینی در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی نشان‌دهنده این است که در ایران سرمایه‌گذاری خارجی یک امر مورد قبول و مثبت است و حتی دولت‌ها افزایش سرمایه‌گذاری خارجی را یک مولفه مثبت برای عملکرد خود عنوان می‌کنند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "کشورهایی که در دنیا رشد اقتصادی کرده‌اند و بر درآمدهای ارزی آنها افزوده شده، نگاه مثبتی به جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌اند و بستر و تسهیلات لازم برای این موضوع را فراهم کرد‌ه‌اند"، گفت: حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور بر اساس چارچوب و قوانین، موجب می‌شود که لبه تیز تحریم‌ها و ادامه آن کندتر شود و تا اندازه‌ای حالت بازدارنده در ارتباط با تحریم‌ها خواهد داشت، چراکه در صورتی که سرمایه‌گذاران خارجی در کشور حضور پیدا کنند، منافع آنها با منافع ما گره می‌خورد و این خود می‌تواند تا حدودی در ارتباط با تشدید تحریم‌ها حالت بازدارنده داشته باشد.

وی با بیان اینکه "حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور باید بر اساس قانون و مصالح داخلی باشد و در بخش‌هایی که ضرورت وجود دارد، حضور پیدا کنند"، اظهار کرد: حضور سرمایه‌گذاران خارجی نباید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران داخلی در کشور دچار مشکل شوند.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه با تاکید بر اینکه "سرمایه‌گذاران خارجی کشورهایی را ترجیح می‌دهند که امنیت سرمایه‌گذاری در آنها بیشتر باشد و کارشان سهل‌تر و آسان‌تر به نتیجه برسد"، تصریح کرد: آنها برای سرمایه‌گذاری، شرایط کشورها را مقایسه می‌کنند و بر اساس فاکتورهایی که گفته شد، مقصد سرمایه‌گذاری‌شان را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل ما باید در کشور زمینه و بستر لازم برای سرمایه‌گذاری را بیش از آنچه اکنون وجود دارد، فراهم کنیم.

کوهکن در پایان، به اهمیت فعال شدن بخش اقتصادی و بازرگانی سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه غرب در چند سال اخیر تصویر نادرستی از ایران ارائه کرده و در این زمینه لازم است سفارتخانه‌های ایران در ارتباط با تشویق سرمایه‌گذاران برای حضور در ایران و تصحیح تصویری که آنها از کشور ما دارند، تلاش کنند.

انتهای پیام

کد N83013