گزارش خبرنگار ایسنا از سوییس

پایان بدون نتیجه روز سوم مذاکرات ژنو 2

مذاکرات نمایندگان دولت سوریه با ائتلاف مخالفان نظام روز سومش را هم بدون نتیجه پایان داد. با آن که نفس مذاکرات بین دو طرف به خودی خود یک گام مثبت است و می تواند مبنای حرکت به سوی راه‌حل صلح‌آمیز سوریه باشد اما تا کنون هیچ دستاورد قابل ذکری نداشته است و شواهد نشان می‌دهد از این پس هم با همین شرایط تا پایان هفته ادامه خواهد یافت. این امیدواری وجود دارد تا برخی تغییرات موجب شود که ادامه گفت‌وگوها در مرحله دوم که 10 روز پس از مرحله اول آغاز می‌شود، با دستاوردهایی همراه شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در ژنو، امور زیر می‌تواند عوامل اساسی عدم نتیجه‌بخش بودن مذاکرات باشد:

1- هیأت نمایندگان دولت سوریه معتقد است بیانیه ژنو 1 فقط پس از تعدیلات می تواند مبنای گفت‌وگوهای ژنو 2 باشد؛ ائتلاف مخالفان این نظریه را رد می‌کند. هیأت دولت سوریه در ژنو نقش مرکزی دولت سوریه و عدم ورود به صلاحیت‌های قانونی بشار اسد را از جمله موارد اساسی تعدیلات می‌داند و از آن کوتاه نمی‌آید.

2- ارسال کمک های بشر دوستانه از نگاه دولت سوریه هیچ تناسبی با مذاکرات ژنو 2 ندارد بلکه موضوعی است که در قالب همکاری های دولت سوریه با سازمان ملل باید حل شود.

3- پایان دادن به محاصره برخی مناطق در توانایی های هیئت مخالفان نیست زیرا آنها در بسیاری از مناطق برخلاف ادعایشان تسلطی ندارند بلکه این مناطق توسط های مجموعه های مسلح تروریستی محاصره شده است.

4- موضوع مبارزه با تروریسم پیش از هر امری باید در دستور کار قرار گیرد زیرا بدون درنظر گرفتن این امر هیچ طرحی از جمله کمک های انسانی و پایان دادن به محاصره ها و آزادی زندانیان و گروگان ها جلو نمی رود.

5- هیئت دولت سوریه در ژنو برنامه های خود را به طرف مقابل دیکته کرده است که نشانگر آن است که مخالفان با ضعف های بسیاری مواجه هستند و بر خلاف مانورهای رسانه ای در برابر دوربین ها اما دست های خالی در مذاکرات دارند.

6- از نگاه دولت سوریه هیئت ائتلاف مخالفان نماینده همه مخالفان نیستند. آنها تلاش دارند تا از این معادله خروجی مبارزه مشترک با تروریسم و مجموعه های تکفیری را با طرف دیگر به دست آورند.

7- موضوع آتش‌بس و پایان محاصره از موضوعاتی است که دولت سوریه بدون هرگونه تکیه ای بر ائتلاف مخالفان آن را چندین بار در مناطق سوریه از جمله قابون در اطراف دمشق اجرایی کرده است. برخی اخبار تایید نشده حاکی از آن است که امروز گفتگوهای ارتش سوریه با مجموعه های مسلح محاصره شده در بخش قدیمی حمص در حمیدیه آغاز شده است تا با تحویل سلاح از این منطقه خارج شوند. این نشان می دهد که دولت سوریه بدون تکیه بر ائتلاف مخالفان نیز می تواند این طرح را عملی کند.

همه این شرایط حاکم در مذاکرات و سطح پایین آن فقط به این دلیل تا کنون استمرار یافته است که زیر سایه توافق روسی-آمریکایی برگزار می شود و اگر این چتر از بالای مذاکرات ژنو برداشته شود حتی یک دقیقه هم دوام نمی آورد.وجود طرف های روسی و امریکایی در ژنو این قرائت را بسیار تقویت کرده است از همین رو به اعتقاد بسیاری، تعیین نهایی نتایج مذاکرات مربوط به توافقی است که بین مسکو و واشنگتن به عمل آمده و یا به عمل خواهد آمد.

انتهای پیام

کد N82815