دفاع مشاور رهبری از تیم هسته‌یی

ولایتی: به دیپلمات‌های هسته‌یی مجال بدهید/ گزینه نظامی آمریکا بلوف است

سیاسی

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: دیپلمات‌های هسته‌یی ما در دور گذشته کارآیی خود را نشان داده و در مسیر تعیین شده توسط مقام معظم رهبری و صلاح جمهوری اسلامی ایران گام برداشتند، بنابراین باید به آن‌ها مجال داده و برایشان آرزوی موفقیت کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر ولایتی که عصر یک‌شنبه با هیاتی از علما شیوخ و فعالان فرهنگی یمنی در مرکز تحقیقات استراتژیک دیدار کرد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه به شهادت دیپلمات ایرانی در یمن گفت: با وجود میل کسانی که رابطه دوستی بین ایران و یمن را نخواسته و با به شهادت رساندن یکی از دیپلمات‌های ما، تلاش در ضربه زدن به روابط دو کشور کردند باید بگویم که این امر مانع از استمرار روابط دوستانه ایران و یمن نخواهد شد.

او درباره مذاکره ایران و 1+5 و اظهارنظرهای سیاسی به جای فنی و کارشناسی تاکید کرد: به کسانی که در صحنه هستند و دیپلمات‌های مذاکره‌کننده باید مجال داده شود تا بتوانند سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را که مبانی آن توسط مقام معظم رهبری مشخص شده است در حوزه هسته‌یی و مذاکرات پیچیده و حساسی که در پیش داریم، جلو ببرند و سایران هم از آن‌ها حمایت کنند چراکه بدون تردید مذاکره‌کنندگان در حوزه هسته‌یی نشان داده‌اند به چارچوب تعیین شده در نظام جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حفظ حقوق هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران پایبند بوده و باید ما آرزو کنیم که این همکاران ما که کارآیی خود را در عرصه‌های سیاسی نشان داده‌اند به امید خدا مانند گذشته در مسیر درست و منافع جمهوری اسلامی ایران گام بردارند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به سوالی در رابطه با صحبت‌های اخیر جان کری در مورد گزینه نظامی علیه ایران خاطرنشان کرد: این اولین بار نیست که مسوولان آمریکایی چنین شعارهایی را می‌دهند که این گفت‌وگوها و این گونه اظهارنظرها بیش‌تر به یک بلوف شبیه است و معلوم است که آمریکایی‌ها چنین توانی ندارند زیرا در غیراین صورت این‌طور با ضعف از عراق و افغانستان اخراج نمی‌شدند.

وی افزود: آمریکایی‌ها آمده بودند که در عراق و افغانستان بمانند و حتی در اوایلی که عراق را اشغال کرده بودند، حاکمی آمریکایی برای عراقی‌ها مشخص کرده بودند ولی مردم شریف و شجاع عراق و افغانستان آن‌ها را اخراج کردند.

ولایتی با بیان این که ایران به عنوان قوی‌ترین کشور منطقه اجازه چنین جسارتی مانند حمله نظامی به کشورمان را نخواهد داد، گفت: متفکران غربی هم این نوع شعارهای بدون پشتوانه و تو خالی را باور نمی‌کنند و چنین تهدیدهایی تاثیری در عزم راسخ مردم و جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و آن‌ها از دستاوردهای هسته‌یی خود محافظت می‌کنند. هم‌چنین استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی در چارچوب قوانین بین‌المللی نیز هم‌چنان مورد نظر و تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ادامه داد: شعارها و تهدیدهایی که از سوی آمریکا صورت می‌گیرد باعث نخواهد شد جمهوری اسلامی ایران از این میدان خارج شود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران با دولت یمن گفت: آن چه که می‌توانم بگویم این است که بین دو ملت ایران و یمن رابطه‌ای دیرینه وجود دارد که از قبل از اسلام آغاز و بعد از اسلام تقویت شده است و ما همواره شاهد گسترش روابط فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دینی بین دو کشور هستیم. علاوه بر این در اجلاس اخیری که به مناسبت بزرگداشت «الناصره دین‌الله» که فردی مطرح در مازندران و یکی از پایه‌گذاران علوی‌ها در خطه شمالی ایران بوده، مشارکت کردند و از این بابت که ایران مرکز محبان اهل بیت (ع) و پیروان اهل بیت (ع) بوده است و تا این حد به آن‌ها ارج می‌نهند، خرسند شدند.

انتهای پیام

کد N82570