دبیر‌كل موتلفه:

تهدید آمریکا به گزینه نظامی مسخره است

سیاست داخلی

آمریکایی‌ها باید توضیح دهند از کدام توافق سخن می‌گویند. اگر همین توافقی است که در ژنو به آن رسیدند این ادعا‌ها در آن نیست اگر توافق دیگری است، آن توافق کجا بوده است. اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند سوءاستفاده از توافق بکنند، خطا می‌روند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اجلاس ژنو ۲ و عدم دستیابی به راه حلی برای برون‌رفت از بحران، گفت: فقط رأی ملت سوریه می‌تواند به بحران خاتمه دهد.

به گزارش ایلنا، محمدنبی حبیبی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه اسلامی، افزود: آمریکایی‌ها و عربستان در ژنو ۲ آب در هاون کوبیدند. اگر راهبرد بریدن سرها برای استقرار نظم جدید در دمشق موفق بود حکومت یزید در شامات در سال ۶۱ هجری استمرار می‌یافت.

حبیبی اضافه کرد: تروریست‌ها نمی‌توانند حاکمان جدید در سوریه باشند. آن‌ها در عرصه نبرد نظامی به نتیجه نرسیده‌اند و بدون شک در عرصه نبرد دیپلماتیک هم اگر همه دنیا پشت سر آن‌ها باشند، باز به نتیجه مطلوب خودشان نخواهند رسید.

وی به غرب و برخی کشورهای عربی در منطقه هشدار داد و گفت: مناقشات در سوریه اگر به تشدید خشونت‌ها و نظامی‌گری منجر شود، همه متضرر خواهند شد. در کنفرانس ژنو ۲ کسانی شرکت کرده بودند که دستشان به خون ملت سوریه آلوده است. با این دستان خون‌آلود نمی‌تواند دولت انتقالی تشکیل داد. غرب مسأله بحران در سوریه را قبل از خواندن صورت مسأله آن می‌خواهد چاره کند. این کار شدنی نیست. به همین دلیل دستاورد ژنو ۲ و ژنو ۱ چیزی جز اعلام مواضع طرفین برای هم نیست. بدون شک بازنده اصلی ژنو ۲، آمریکاست.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی همچنین با اشاره به شرکت رییس‌جمهور کشورمان در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس، تصریح کرد: شرکت رییس‌جمهور کشورمان و وزیر خارجه در این اجلاس فرصتی برای بازخوانی مواضع ایران برای دولت‌های غربی و نیز ادامه فرصتی دیگر به غرب برای اصلاح سیاست‌های غلط گذشته بود، اما متأسفانه مقامات آمریکایی هنوز حرف گذشته خود را تکرار می‌کنند و بر طبل خصومت با ملت ایران می‌کوبند.

وی اضافه کرد: وزیر خارجه آمریکا دوباره بلوف گزینه نظامی روی میز را تکرار کرده است. تهدید آمریکا به گزینه نظامی مسخره است. آمریکا در این سال‌ها گزینه نظامی در افغانستان و عراق را آزموده و شکست سنگین خورده است. در ایران هم هشت سال حمایت آمریکا از تجاوز صدام، جز خسران برای متجاوز نتیجه‌ای نداشت. اگر آن‌ها می‌خواهند نصرت مردم ایران را علیه خود تشدید کنند که این تحصیل حاصل است.

حبیبی با اشاره به اظهارات جدید سخنگوی کاخ سفید که گفته بود ایران باید بخش قابل ملاحظه‌ای از زیر ساخت‌های هسته‌ای خود را برچیند، تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید توضیح دهند از کدام توافق سخن می‌گویند. اگر همین توافقی است که در ژنو به آن رسیدند این ادعا‌ها در آن نیست اگر توافق دیگری است، آن توافق کجا بوده است. اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند سوءاستفاده از توافق بکنند، خطا می‌روند.

وی افزود: قرار نیست چیزی را برچینیم، اگر هم قرار باشد که هست آن سلطه نامشروع آمریکا در منطقه است که ان‌شاءالله بزودی تحقق خواهد یافت.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نظر حزب درباره ارائه تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۳ در مورد هدفمندی یارانه‌ها، گفت: اعداد و ارقام موجود در تبصره ۲۱ و نیز جزو ۳ بند الف تبصره دو لایحه بودجه سال ۹۳ نشان می‌دهد دولت یازدهم نگاه دقیقی در اندیشه و عمل به قانون برنامه پنجساله پنجم و نیز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نداشته است.

وی افزود: این رویکرد نشان می‌دهد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را در چارچوب‌های تعیین شده در قانون برنامه پنجساله چهارم و پنجم مردد است. این یعنی بازگشت به نقطه صفر، تشدید قاچاق سوخت در کشور، پرهیز از شفاف‌سازی قیمت حامل‌های انرژی و مسأله فروش نفت در داخل و دور شدن از بسترسازی لازم برای بهبود فضای کسب و کار و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴. من فکر می‌کنم مجلس باید از این رویکرد جلوگیری کند.

حبیبی خاطرنشان کرد: دو سال طول کشید تا دولت و مجلس قانون هدفمندی یارانه‌ها را تصویب کرد. اکنون سال چهارم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هاست. البته ممکن است قانون قبلی نیاز به اصلاحاتی داشته باشد یا ایراداتی به برخی از روش‌های اجرایی قبلی وارد باشد که وارد هم هست، یا قانون به طور کامل اجرا نشده باشد اما اصل قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به هیچ وجه نباید دستخوش تزلزل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تجلیل از رییس‌جمهور در سفر به استان خوزستان اظهار کرد: شنیدم مردم به اندازه یک وانت به رئیس‌جمهور نامه داده‌اند و مطالبات خود را مطرح کرده‌اند. اولاً شنیدن این مطالبات برای دولت ضروری است و ثانیاً پاسخ به آن ضروری‌تر است.

این فعال سیاسی در پایان گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های معطل مانده در هر استان می‌شود مشکلات را در قالب برنامه و بودجه حل کرد. هوشمندی رییس‌جمهور و اعضای هیأت دولت کمک می‌کند که این کار به سهولت صورت گیرد.

کد N82286