آسوشیتدپرس خبر داد

افزایش قابل توجه علاقه‌ تاجران اروپایی به ایران

سیاسی

آسوشیتدپرس در گزارشی به افزایش سفرهای تاجران اروپایی به ایران اشاره کرد و گزارش داد که فرانسه در حال ارسال مدیران تجاری خود به ایران است و کارگزاران آلمانی و هلندی در حال آموزش چگونگی انعقاد قرارداد در تهران هستند و خودرو سازان نیز طرح‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در ایران تهیه و تنظیم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری آسوشیتدپرس در این گزارش نوشت: با لغو برخی تحریم‌ها علیه تهران جامعه‌ تجاری اروپا درگیر مقدمه چینی برای بازگشت به ایران ، یکی از قدرتهای اقتصادی خاورمیانه است. ایران نیز از این علاقه استقبال می‌کند زیرا مصمم است پس از چند سال انزوای بین‌المللی اقتصادش را احیا کند.

تهران تحت توافقش با قدرتهای جهانی، موافقت کرده است بخش‌هایی از برنامه‌ هسته‌یی اش را در ازای لغو برخی تحریم‌ها و رفع انسداد 4.2 میلیارد دلار دارایی‌های خارجی‌اش را به حالت تعلیق درآورد.

ایران و قدرت‌های جهانی اکنون 6 ماه وقت دارند که به یک توافق دائمی دست یابند. مثل همیشه وقتی پای تجارت به میان می‌آید هر که زودتر برسد برنده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه‌ این کشور به مجمع اقتصاد جهانی در سوئیس آمدند تا با نخبگان تجاری جهان دیدار و احتمالا درباره‌ فرصتهای تجاری گفت‌وگو کنند.

از این پس شاهد فشرده شدن دستهای بیشتری در تهران خواهیم بود. یعنی زمانی که به گفته یک مقام آگاه گروه لابی تجاری فرانسه مدیرانی را که نماینده‌ی حدود 100 کشور هستند برای مذاکرات " جستجوگرانه" به ایران می‌فرستد تا از لغو تحریم‌ها استفاده کند.

رقبای آنها نیز همین کار را کرده‌اند و به همین دلیل شرکت‌های وابسته به بخش نفت و گاز ، خودرو سازان و دیگر شرکتهای سازنده مایلند به سرعت دست به کار شوند.

به گفته‌ این مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود، " همه یک نظر را دارند" .

برای تاجران ، ورود به ایران فرصتی است که نباید از دست برود. این کشور 75 میلیون جمعیت تحصیل کننده و بخشی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز ایران را دارد که به دلیل اعمال تحریم‌ها از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 بخش زیادی از آن هنوز دست نخورده باقی مانده است.

کشورهای اروپایی در طول تاریخ روابط تجاری محکمی با ایران داشته اند، یعنی بیشتر از آمریکا که مدت زمان طولانی‌تری ایران را تحریم کرده است. تحریم‌های اروپایی به شکل محدود از سال 2007 آغاز شد.

یکی از اولین نشانه‌های این که تجارت برای از سر گرفته شدن آماده است ، برای افزایش تقاضا برای بلیط‌های هواپیماست. خطوط هواپیمایی اتریش هفته‌ی گذشته اعلام کرد که 5 پرواز هفتگی به تهران را از سر می‌گیرد و شرکت مادر آن یعنی لوفتانزا اعلام کرد که قصد دارد صندلی‌های بیشتری به پروازهای روزانه‌ا‌ش اضافه کند. خطوط هواپیمایی ترکیه به دنبال کسب مجوز برای افزایش پروازهای خود به ایران هستند.

اگرچه نگرانی‌هایی وجود دارد که پس از پایان 6 ماه تحریم‌ها مجددا اعمال شوند ، شرکت‌ها خوشبین هستند.

والکر تریر ، رئیس روابط تجاری سازمان اتاقهای بازرگانی آ‌لمان در این باره گفت که این سازمان هفته‌ی گذشته جلسه‌ای را در زمینه‌ی تجارت با ایران برگزار کرد و مدیران " خیلی سریع اتاق را پر کردند".

بخشهایی که نماینده خود را به این جلسه فرستاندند، شامل ماشین سازی، تولید خودرو، غذا، فناوری پزشکی، و دارو سازیها بودند.

سفیر هلند در ایران هفته گذشته جلسه‌ای را با شرکت‌های علاقمند به از سرگیری مذاکرات با ایران برگزار کرد .

به گفته‌ی وی هدف از این جلسه صادرات قطعات یدکی برای هواپیماهای قدیمی ایرانی و محصولات کشاورزی بود و " آنها به چیزهای مختلفی نیاز دارند. "

بدون شک بزرگترین پاداش در ایران برای کشورهای خارجی حوزه نفت و گاز آن است.

شرکت نفت BP در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران به وضوح منابع بسیار بزرگی دارد. تولیدات آن درسالهای اخیر محدود شده بود و اکنون به وضوح پتانسیل بالایی دارد.

صنعت نفت و گاز ایران وضعیت چندان خوبی ندارد ، زیرا تحریم‌ها باعث شد که به روز کردن سایتهای تولید غیرممکن شود. علاوه بر آن به گفته‌ هاوارد راجرز، مدیر برنامه‌ تحقیقات گاز طبیعی در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، ایران باید قوانین تجاری‌اش را نیز مدرنیزه کند.

برخی موانع دیگر شامل تحریم‌های سختی است که علیه تعاملات مالی اعمال شده است و باعث می‌شود تعاملات مالی دشوارتر شود.

با توجه به این که پای مبالغ بسیار بالایی در تولید نفت به میان خواهد آمد ، کشورها محتاطانه عمل خواهند کرد، اگر چه شرکت‌های بزرگی مانند شرکت فرانسوی توتال ، شرکت شل یا شرکت ایتالیایی انی مشتاق بازگشت به تجارت هستند، فعلا رویکرد " صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود" را تا زمانی که تحریم‌ها به طور دائمی لغو شود اتخاذ کرده‌اند.

راجرز گفت: من انتظار دارم که در صورت لغو تحریم‌ها بسیاری از بازیکنان اصلی وارد میدان شوند.

بازار خودرو ایران یکی دیگر از فرصت‌های بزرگی است که پیش از اعمال تحریم‌ها برای تولید کنندگان اروپایی اهمیت داشت. شرکت‌های فرانسوی پژو سیتروئن و رنو به ویژه از احیای فعالیت‌هایشان در ایران نفع زیادی خواهند برد. پژو در سال 2011 ، 455 خودرو در ایران فروخت که باعث شد این کشور دومین بازار خودرو سازی فرانسه بعد از خود فرانسه شود.

به گفته‌ی پیر اولیویر سالمون ، سخنگوی شرکت پژو، این شرکت با علاقه وضعیت را دنبال می‌کند.

وی گفت: ما ارتباطاات را از سر گر فته‌ایم تا برای از سر گیری احتمالی فعالیت‌ها در ایران آماده شویم.

صنعت خودرو سازی ایران برای سرمایه‌گذاری آماده است . کارخانه‌های آن بسیار کمتر از ظرفیتشان فعالیت می‌کنند ، این صنعت با کمبود قطعات روبرو است و از زمان اعمال تحریم‌های اصلی، 100 هزار فرصت شغلی از دست رفته است. ایران خودرو بزرگترین شرکت خودروسازی ایران قصد دارد در پروژه‌های جدید مشترکی با خودروسازان خارجی شرکت کند.

اما خودروسازان نیز مانند بخش نفت تضمین می‌خواهند که تحریم‌ها مجددا اعمال نخواهند شد و تعاملات مالی آسانتر می‌شود.

به گفته‌ی برونو موریو ،سخنگوی شرکت رو کارلوس گوسن ، مدیر عامل شرکت رنو ایران را مهمترین خودروساز خاورمیانه می داند ولی از سرگیری فعالیت‌ها در آنجا نیازمند لغو بیشتر تحریم‌های مالی است.

رنو، پیش از اعمال تحریم‌ها صد هزار خودرو را در ایران در سال 2011 به فروش رساند.

مایکل رابینت ، یک تحلیل‌گر صنعت خودرو سازی معتقد است که اندازه‌ی احتمالی بازار ایران به این مفهوم است که خودرو سازان بین المللی به محض اینکه احساس کنند آب شدن یخ روابط ایران و غرب دوام خواهد داشت ، دست به کار خواهند شد.

انتهای پیام

کد N81419