یاسمین فهیمی کیست؟/عکس

یاسمین فهیمی

انتخاب یک زن ایرانی تبار به عنوان دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان موجبات شگفتی رسانه های آلمانی شده است. این انتخاب غافلگیرانه توصیف شده است. این انتخاب با واکنش گسترده در رسانه های ایران نیز همراه بوده است. یکی از روزنامه های ایران او را با "رزا لوگزامبورگ" مقایسه کرده است!


 


 
به گزارش آفتاب به نقل از فرارو، در روزهای پایانی هفته گذشته زیگمار گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات شخصا یاسمین فهیمی را به هیات مدیره حزب برای پست دبیرکلی معرفی کرد که مورد قبول واقع شد. زنی ایرانی تبار، از پدری ایرانی و مادری آلمانی که فعالیت های گسترده کارگری داشته است.
رسانه های آلمان انتخاب فهیمی را غافلگیر کننده توصیف کرده اند چرا که او چهره ای شناخته شده در میان افکار عمومی آلمان نیست، همچنین فهیمی رقبای مشهورتر و قدرتمند تری داشت که می توانستند بر میز دبیرکلی حزب تکیه زنند.
این انتخاب پس از آن صورت گرفت که آنگلا مرکل رهبر قدرتمند حزب دموکرات مسیحی برای سومین بار به رویای خود جامه عمل پوشانید و به صدراعظمی آلمان رسید. هر چند که پیروزی حزب مرکل شکننده بود و او چاره ای نداشت جز این که به "ائتلاف بزرگ" با حزب دموکرات مسیحی تن دهد، اما این پیروزی برای حزب رقیب گران آمد چرا که پس از گرهارد شرودر هیچ سوسیال دموکراتی نتوانسته است به صدر اعظمی آلمان برسد و آنگلا مرکل، این زن قدرتمند توانسته است در سه انتخابات رقبای چپگرای خود را از میدان به در کند.
فهیمی جانشین یک زن دیگر شده است. آندریا ناهلس دبیرکل قبلی حزب بود. ناهلس در کابینه جدید مرکل وزیر کار و امور اجتماعی شده است، ناهلس و فهیمی سال ها در زمینه های مختلف و در "اطاق فکر دموکراتیک" همکاری نزدیک داشتند.
یاسمین فهیمی کیست؟
یاسمین فهیمی متولد سال 1967 در شهر هانوفر آلمان است. پدر او ایرانی و مادرش آلمانی است. فهیمی در 17 سالگی به سازمان جوانان حزب سوسیال دموکرات آلمان پیوست. فهیمی تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه هانوفر به پایان رساند. این زن 46 ساله عضو اتحادیه کارگری بوده است. سرپرستی "برنامه‌ریزی سیاسی" در اتحادیه کارگری قدرتمند معدن، شیمی و انرژی در هانوفر از فعالیت های اوست.
یاسمین فهیمی شریک زندگی رییس اتحادیه کارگری است. رییسی که گفته می شود از دوستان نزدیک گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان است.
فهیمی در دهه 90 حضور ناکامی در انتخابات پارلمان محلی داشت. حضوری که تحسین رهبران ایالت نیدر ساکسن، نظیر زیگمار گابریل که مدت‌ها رهبر حزب در ایالت و نخست وزیر در هانوفر پایتخت ایالت بود را بر انگیخت. آشنایی گابریل با فهیمی نیز ظاهراً به همین سال‌ها باز می‌گردد.
رسانه های آلمانی از تجربه کم سیاسی فهیمی می گویند با این حال استعداد فوق العاده او را در اداره " اتاق فکر و نو آوری سیاسی" که خود از آفرینندگان آن است مورد ستایش قرار داده اند. در این اتاق فکر، فهیمی تا کنون دست اندرکار طراحی تحولات دموکراتیک در آلمان و سیاست‌های استراتژیک برای آینده سوسیال دموکراسی و راهکارهای تازه تولید انرژی بوده است که به حضور فعال او در برلین سرعت خواهد بخشید.
رسانه ها آلمان از او به عنوان زنی با هوش بالا، بسیار زیرک، بلند پرواز، صریح و مستقیم در بیان نظر و خوی ستیزه جویی همراه با مهارت در به چالش کشیدن بی محابای طرف مقابل خود یاد می کنند.
بازتاب در رسانه های ایران
انتخاب یاسمین فهیمی به عنوان دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان با بازتاب گسترده در رسانه های ایرانی و فارسی زبان همراه بوده است.
پایگاه های اینترنتی و روزنامه های ایران خبر این انتخاب را پوشش داده اند. یکی از روزنامه های به شکل ویژه ای به پوشش این خبر پرداخت و در قیاسی اغراق آمیز فهیمی را با "رزا لوگزامبورگ" مقایسه کرد. قیاسی که شاید بیش از هر چیز ناشی از ذوق زدگی ناسیونالیستی باشد.
روزنامه شرق درباره نقطه مشترک "روزا" و "یاسمین" نوشت: «نقطه مشترک در انشعاب نیست. در ایده‌های ارزشمند انقلابی هم نیست. نقطه مشترک این‌بار جنسیت است و تبار. رزا زنی بود لهستانی‌تبار. یاسمین زنی است ایرانی‌تبار از پدر ایرانی و مادر آلمانی.»
این در حالی است که انتخاب یک زن به عنوان دبیرکل انتخابی عجیب نیست پیش از فهیمی نیز یک زن، آندریا ناهلس دبیرکل این حزب بوده است.
روزا لوکزامبورگ اندیشمند و لیدر انقلابی کمونیست آلمان بود. او از بنیانگذاران حزب سوسیال دموکرات پادشاهی لهستان و اتحادیه اسپارتاکیست است.
حزب سوسیال دموکرات
حزب سوسیال دموکرات آلمان دیرپا ترین حزب سیاسی در آلمان است و گفته می شود پس از حزب محافظه کار بریتانیا دومین حزب قدیمی دنیا است. این حزب 150 سال قدمت دارد. این حزب نقش بسیار موثری در براندازی دستگاه سلطنت آلمان و اعلام جمهوری در سال ۱۹۱۸ ایفا کرد.
حزب سوسیال دموکرات آلمان در دوران پس از جنگ جهانی دوم سه صدر اعظم در راس کشور آلمان داشته است؛ ویلی برانت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر.
این حزب با برنامه های تقریباً ده سالانه فعالیت می کند که معمولاً به اسم شهری نامیده می شوند که کنگره عمومی آن سال در آنجا برگزار شده است، برنامه آیزناخ، برنامه گوتا، برنامه هامبورگ و ... .
حزب سوسیال دموکرات پس از پایان دوران صدر اعظمی گرهارد شرودر نتوانسته است در سطح اول سیاست در آلمان ایفای نقش کند. چند ماه پیش این حزب چپگرا از حزب راستگرای دموکرات مسیحی برای سومین بار شکست خورد تا باز هم آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان شود.
با این حال پیروزی احزاب راستگرای مسیحی در آلمان شکننده بود و آنگلا مرکل ناچار به ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات شد. حزب سوسیال دموکرات موفق شد با داشتن ۶ وزیر در کابینه جدید مرکل و داشتن چند وزارتخانه مهم و کلیدی مهر خود را در سیاست های داخلی و خارجی این دولت بسیار پر رنگ کند و در برابر پست هایی که در اختیار وزیران خود مرکل قرار گرفته، توازن لازم را در روند کار دولت ایجاد کند.
حزب دموکرات مسیحی به رهبری مرکل فقط ۵ وزارتخانه به اضافه مقام صدر اعظمی را در اختیار دارد.
اکنون زیگمار گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات معاون آنگلا مرکل، صدر اعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان است. از دیگر موفقیت های این حزب در انتخابات اخیر کسب پست های کلیدی دیگر در کابینه از جمله وزارت خارجه و وزارت کار است. دبیرکل سابق حزب، آندریا ناهلس به عنوان وزیر کار به دولت صدر اعظم راستگرا وارد شد و اشتاین مایر به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد.
ورود دبیرکل پیشین به دولت راه را برای انتخاب یاسمین فهیمی به عنوان دبیرکل جدید باز کرد.
کد N81272