تلاش داعش برای بازسازی قوا در خاورمیانه/ البغدادی به انصار بیت المقدس پاداش داد

آفریقا و خاورمیانه

گروه تروریستی داعش پس از شکستهای متعدد خود در سوریه و عراق در تلاش برای بازسازی قوای خود در منطقه، به یک گروه تروریستی که اخیرا مسئولیت انفجارهای تروریستی مصر را پذیرفته پاداش ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه کویتی السیاسه امروز در گزارشی اعلام کرد: منابع عربی به اطلاعات مهمی اشاره کرده اند که بر مبنای آن تغییرات مهمی در گروههای تروریستی وابسته به القاعده در مصر، سوریه، عراق و فلسطین و لبنان ایجاد می شود.

این تغییرات به طور ریشه ای، نقشه عملیاتی القاعده در منطقه و پیامدهای ناشی از آن را نیز تغییر خواهد داد.

بنابراین گزارش، تحولات مورد اشاره پس از وقایعی که اخیرا رخ داده و شکستهایی که داعش از سویی در حلب و از سوی دیگر در فلوجه عراق متحمل شده پیش آمده است.

در همین راستا "ابوبکر البغدادی" سرکرده گروه تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) در نظر دارند برخی گروههای کوچکتر را به عضویت این گروه درآورد. بر این اساس، پس از انفجارهای تروریستی اخیر در استانهای قاهره و الجیزه که مسئولیت آن را گروهی به نام "انصار بیت المقدس" برعهده گرفت ، داعش تلاش دارد این گروه را به جمع خود وارد کند.

گروه انصار بیت المقدس از گروههای مسلح در مصر است که فعالیتهای تروریستی در این کشور را پس از سرنگونی دولت وابسته به اخوان المسلمین تشدید کرده است.

ابوبکر البغدادی با توجه به تنشهایی که با "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده پیدا کرده تلاش دارد شاخه داعش در برخی کشورهای عربی را در مقابل القاعده افغانستان تقویت و قدرتمندتر کند. برای رسیدن به این هدف وی به عضویت درآوردن گروههای کوچکتر را در دستور کار قرار داده و  تلاش می کند از آنها به عنوان ابزارهای سیاسی و رسانه ای خود علیه الظواهری استفاده کند.

این در حالی است که الظواهری توان حمایت مالی و عملیاتی از گروههایی که البغدادی تمایل دارد آنها را به عضوت داعش اضافه کند، ندارد. البغدادی نیز با این اقدامات سودای قرار گرفتن در جایگاه الظواهری در آینده را در سر می پروراند.

مقامات امنیتی مصر نیز اخیرا برخی نیروهای گروه انصار بیت المقدس را بازداشت کردند و پس از اعترافات آنها مشخص شد که در قبال موضوع پیوستن این گروه به داعش، اختلافات درون گروهی شدیدی وجود دارد. برخی از اعضای ارشد گروه انصار بیت المقدس پیوستن به داعش را با توجه به اینکه تلاشهای ارتش مصر علیه آنها را چند برابر خواهد کرد برای آینده این گروه مضر می دانند.