موافقت دادگاه تایلند با تعویق زمان برگزاری انتخابات

سیاسی

به‌رغم موافقت دادگاه تایلند با تعویق در برگزاری انتخابات، دولت «یینگلاک شیناواترا» نخست‌وزیر این کشور تاکید می‌کند که تنها در صورتی حاصر به تعویق اتنتخابات است که مخالفان، مشروعیت این انتخابات را به رسمیت بشناسند.

دادگاهی در تایلند تعویق در برگزاری انتخابات پارلمانی دوم ماه فوریه را قانونی دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، به‌رغم موافقت دادگاه تایلند با تعویق در برگزاری انتخابات، دولت «یینگلاک شیناواترا» نخست‌وزیر این کشور تاکید می‌کند که تنها در صورتی حاصر به تعویق اتنتخابات است که مخالفان، مشروعیت این انتخابات را به رسمیت بشناسند.

در همین حال، کمیسیون انتخاباتی که خواستار نظارت بر انتخابات شده است، نیز تاکید کرده است که شرایط کشور حساس‌تر از آن است که انتخابات برگزار شود و این مساله به معنای آن است که در ‌‌‌نهایت باید یک پارلمان با اعضای بسیار محدود تشکیل شود.

کمیسیون انتخاباتی تایلند پیش از این نیز از دولت این کشور خواسته بود انتخابات دوم فوریه را لغو کند.

کمیسیون انتخاباتی تایلند با اعلام این‌که با شرایط کنونی برگزاری این انتخابات نمی‌تواند حد نصاب کافی نمایندگان مجلس را دور هم جمع کند، برگزاری چنین انتخاباتی را اتلاف وقت و هزینه دانست.

این کمیسیون تاکید کرد که اگر در ۲۸ حوزه انتخاباتی که مخالفان دولت در آن‌ها از ثبت‌نام نامزد‌ها جلوگیری کرده‌اند، رقابتی صورت نگیرد این انتخابات با بن‌بستی دیگر رو‌به‌رو خواهد شد.

بر اساس قانون اساسی تایلند، تشکیل پارلمان مشروط به کسب ۹۵ درصد مجموع کرسی‌های خالی است. پارلمان تایلند در حال حاضر ۵۰۰ کرسی دارد و حضور ۴۷۵ نماینده برای تشکیل مجلس ضروری است.

کد N79068