ولایتی در جمع خبرنگاران:

دوشارت با ظریف دیدار می‌كند

سیاست خارجی

به این باور رسیدیم که اگر ایران و فرانسه با توجه به علاقه‌مندی های مشترکی که به سرنوشت مردم سوریه دارند، بتوانند باهم همکاری کنند،این مسئله حل خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیدار دوشارت وزیر اسبق امور خارجه فرانسه با محمد جواد ظریف که قرا است فردا صورت گیرد، خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اکبر ولایتی در حاشیه دیدار خود با دوشارت وزیر اسبق امور خارجه فرانسه که امروز -شنبه- در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت در جمع خبرنگاران در خصوص این دیدار گفت: من با آقای دوشارت وزیر امور اسبق خارجه فرانسه دیدار داشتم. ما سابقه دوستی طولانی داریم که به دلیل همکاری هایی که میان ایران و فرانسه در زمان جنگ 16 روزه لبنان صورت گرفت، من و آقای دوشارت در دمشق باهم گفتگوهای متعددی داشتیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: بعد از آن واقعه همواره در رابطه ایران و فرانسه همکاری هایی میان دو کشور براساس گفتگوی بنده و آقای دوشارت رخ داده بود که به عنوان یک مثال خوب برای همکاری های مثبت ایران و فرانسه از آن ذکر می‌شود.

مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: مهمترین مطلبی که آقای دوشارت مطرح کردند این بود که ما به همکاری های ایران و فرانسه در رابطه با حل مسائل سوریه برگردیم و به این باور رسیدیم که اگر ایران و فرانسه با توجه به علاقه‌مندی های مشترکی که به سرنوشت مردم سوریه دارند، بتوانند باهم همکاری کنند،این مسئله حل خواهد شد.

وی ادامه داد: مهمترین محوری که مورد بحث ما قرار گرفت، اعاده همکاری های بین ایران و فرانسه بود و با توجه به همکار ی که ما در گذشته در رابطه با بحران لبنان داشتیم، ایشان پیشنهاداتی دادند و بنده هم استقبال کردم و قرار است فردا با وزیر امور خارجه کشورمان مذاکراتی داشته باشند.

ولایتی ابراز امیدواری کرد که همکاری های جدید بین ایران و فرانسه بتواند به حل بحران سوریه و حفظ حقوق آنها کمک کند.

وی گفت: ما هر دو در مورد دخالت تروریست‌ها و عوامل افراطی توافق داریم که این عده باید از منطقه دور شود و راه حل، راه حل صلح آمیز است.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در خصوص اقدام بان کی مون در پس گیری دعوتش از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو2، گفت: اقدام آقای بان‌کی مون نسبت به دعوت مشروط از ایران مبنی بر پذیرش شرایط ژنو1 که ایران حتی در آن شرکت نداشت، غیر منطقی بود و من مصاحبه ای کردم و گفتم اگر این دعوت مشروط به پذیرش ژنو 1 باشد ما در این کنفرانس شرکت نمی کنیم و باید برای مشکل سوریه راه حل سیاسی پیداکرد و آن را حل و فصل نمود.

وی ادامه داد:  با این دیدگاه و تدبیری که در روش و اقدامات و مذاکرات وجود دارد؛ مذاکرات ژنو2 به نتایج مشخصی نمی رسد و شکست خواهد خورد.

مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور ایران و فرانسه در سال‌های اخیر علی رغم وجود ظرفیت های فوق العاده تصریح کرد: با عنایت به اراده دو طرف در گسترش این روابط امیدواریم با تشکیل هیات هایی متشکل از فعالان و کار آفرینان اقتصادی در هفته های آینده شاهد رشد و ارتقای سطح روابط در زمینه های اقتصادی و صنعتی باشیم.

کد N78946