چهار نظامی و جدایی طلب در اندونزی کشته شدند

پاپوا

کوالالامپور – ایرنا – یک سرباز اندونزیایی و سه نفر از افراد گروه مسلح جدایی طلب پاپوا در این کشور کشته شدند.

جدایی طلبان پاپوا از سال 1961 و پس از رهایی از استعمار هلند خواستار استقلال از اندونزی بوده و پرچم و سرود ملی جداگانه ای طراحی کرده و به عنوان نماد مبارزه برای کسب استقلال در تجمعات خود از آن استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا یک مقام ارتش اندونزی روز شنبه اعلام کرد که یک سرباز این کشور و سه تندرو مسلح در منطقه ناآرام پاپوا کشته شدند.

ˈپرکاسا اندیکاˈ سخنگوی ارتش اندونزی گفت ارتش پس از شناسایی ، عملیاتی در منطقه کوهستانی ˈ پونکاک جایا ˈ مخفیگاه جدایی طلبان مسلح پاپوا انجام داد که یک ارتشی و سه نیروی جدایی طلب کشته شدند.

در این عملیات که روز جمعه انجام شد تعدادی اسلحه و جنگ افزار کشف و ضبط گردید.

پاپوآ بزرگترین استان اندونزی است. این استان بخش های بزرگی از نیمه غربی جزیره گینه نو و جزیره های پیرامون آن را شامل می شود.

استان پاپوا در بخش غربی جزیره گینه نو بزرگترین جزیره جهان پس از استرالیا قرار دارد. بخش شرقی جزیره که زمانی مستعمره مشترک آلمان و انگلیس و پس از آن منطقه تحت الحمایه استرالیا بود، در سال 1975 تحت عنوان پاپوا گینه نو استقلال خود را به دست آورد.

پس از استقلال اندونزی دولت هلند همچنان گینه نو غربی رابه عنوان مستعمره خود حفظ کرد اما سرانجام تحت فشار اندونزی و با حمایت آمریکا در سال 1962 از این مستعمره خارج شد.

دولت هلند قبل از خروج از گینه تدابیری را برای استقلال نهایی گینه غربی شامل تشکیل شورای گینه نو، اتخاذ کرد که در انتظار کسب استقلال، پرچم خاصی را هم برای کشور مورد نظر خود - پاپوا غربی - طراحی کرده بود.

دولت اندونزی در سال 1963 توانست توافق سازمان ملل را برای تفویض مسئولیت نظارت بر روند نظرخواهی از مردم پاپوا در مورد آینده سرزمین خود به دست آورد و شورای تصمیم گیری پاپوا را تاسیس کرد.

این شورا در سال 1969 تمایل مردم پاپوا را برای الحاق به اندونزی اعلام کرد و خواستار تشکیل کشور مستقلی نشد.

استان پاپوا سه دهه بعد شاهد مقاومت مسلحانه گروه های استقلال طلب، مقابله نیروهای ارتش اندونزی با آنان و کشته شدن هزاران نفر بود.

دولت اندونزی در سال های اخیر با اتخاذ تدابیری تلاش دارد به شورش جدایی طلبان پاپوا پایان دهد اما عملیات مسلحانه جدایی طلبان همچنان ادامه دارد. اندونزی در سال 2001 به پاپوا خودمختاری داد.

دولت استرالیا نیز استقلال پاپوآ را در اندونزی رد و تاکید دارد از حق حاکمیت اندونزی حمایت می کند.

آساق**د.م**1611
کد N78559