هشدار مجدد کره‌شمالی در مورد رزمایش آتی آمریکا-کره‌جنوبی

کره‌شمالی درخواست توقف رزمایش مشترک آمریکا-کره‌جنوبی را به سازمان‌ ملل ارائه داده و در کنفرانس خبری هشدار داد که این رزمایش احتمالا از کنترل خارج شده و به فاجعه غیرقابل پیش‌بینی منجر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "سین سون هو"، نماینده کره‌شمالی در سازمان ملل گفت، جامعه بین‌الملل دیگر نباید به آمریکا و کره جنوبی اجازه دهد تا این رزمایش مشترک را که برای فوریه و مارس سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده در شبه جزیره کره برگزار کنند.

وی افزود: اگر هماهنگی‌ و همکاری با آمریکا بسیار ارزشمند و گرانبها است، بهتر است که آن‌ها این رزمایش را در منطقه‌ای دور افتاده یا در آمریکا و به دور از قلمرو دریا و منطقه هوایی شبه جزیره کره برگزار کنند.

کره‌شمالی به طور سنتی خواستار توقف این نوع رزمایش‌های مشترک شده و آن‌ها را به عنوان اقدامی تهاجمی می‌پندارد. سین سون هو در سازمان ملل این درخواست پیونگ‌یانگ را برای لغو این رزمایش تکرار کرد.

کره‌جنوبی 17 ژانویه سال جاری میلادی درخواست کره‌شمالی برای لغو رزمایش نظامی مشترک با آمریکا را رد کرده و گفت، براساس دموکراسی این کشور دست به حملات پیشگیرانه نمی‌زند.

این رزمایش‌های سالانه سال‌ها است که بدون رویدادی مهم انجام می‌شود. آمریکا و کره‌جنوبی تاکید کرده‌اند که این رزمایش کاملا در ذات دفاعی هستند و با هدف آزمایش آمادگی علیه اقدامات تهاجمی پیونگ یانگ صورت می‌گیرد.

سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل گفت: قوای هسته‌ای ما به عنوان وسیله‌ای برای منع آمریکا از اعمال تهدیدات هسته‌ای است. ما مودبانه به کره‌جنوبی پیشنهاد می‌کنیم تا دست به اقداماتی نزند که باعث بروز حملات خطرناک برای آمریکا، کره‌جنوبی و مناطق اطراف شود. ما بار دیگر خاطرنشان می‌کنیم که حتی درگیری جزئی و تصادفی می‌تواند فورا منجر به یک جنگ تمام عیار شود. ما هرگز نمی‌خواهیم که مسائل از کنترل خارج شده و به یک فاجعه غیرقابل پیش‌بینی منجر شود.

انتهای پیام

کد N78297