آخرین تحولات اوکراین/

آمادگی نخست وزیر برای استعفا/ ساختمان های دولتی به اشغال مخالفان درآمد

آمریکا اروپا

آمادگی نسخت وزیر اوکراین برای استعفا و اشغال چند ساختمان دولتی از سوی مخالفان از آخرین تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدای روسیه، "نیکلای آزاروف" که برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به داووس سوئیس سفر کرده، اعلام کرد که در صورت رای پارلمان از سمتش کناره گیری می کند.

این در حالی است که پارلمان اوکراین قرار است روز سه شنبه هفته آینده بنا بر درخواست "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهور این کشور، طرح برکناری آزاروف را بررسی کند.

برکناری دولت و انجام انتخابات زودهنگام یکی از خواسته های مخالفان اوکراینی است. این وضعیت در حالی  است که از صبح امروز جمعه خیابان های کی یف صحنه حضور گسترده معترضان بوده است.

در همین رابطه رویترز، از اشغال چند ساختمان دولتی و همچنین وزارتخانه از سوی مخالفان خبر داده است. روز گذشته معترضان به یانوکویچ 24 ساعت فرصت داده بودند که اقدام به انحلال دولت و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام کند.

در همین رابطه دیروز پنج‌ شنبه مقامات بلندپایه اوکراین اعلام آمادگی کردند برای ایجاد آرامش و امنیت در کشور به اقدامات اساسی دست بزنند. نشست ویژه پارلمان برای بررسی اوضاع و تصمیم گیری درباره برکناری یا رای اعتماد به نیکلای آزاروف، نخست‌ وزیر اوکراین که قرار است سه‌ شنبه آینده برگزار شود، مهمترین اقدام در این زمینه خواهد بود.

کارشناسان معتقدند که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور اوکراین به احتمال زیاد آزاروف را قربانی خواهد کرد. یانوکوویچ روز پنجشنبه پس از دیدار با ولادیمیر ریباک، رئیس پارلمان اوکراین، اعلام کرد که دولت باید برای حل بحران به صورت بی وقفه اقدام کند.

علاوه بر موضوع بقا یا برکناری آزاروف، در نشست روز سه شنبه پارلمان، رسیدگی به قوانین آزادی مطبوعات و آزادی برگزاری اجتماعات که به تازگی مورد بازبینی قرار گرفته و محدودتر شده است، در دستور کار نمایندگان خواهد بود. لغو این محدودیتها یکی از درخواستهای "ویتالی کلیچکو" قهرمان بوکس جهان و از رهبران اپوزیسیون اوکراین است.

در جریان اعتراضات اخیر اوکراین که بزرگترین تظاهرات بعد از وقوع انقلاب نارنجی در این کشور به شمار می رود، بیش از 500 هزار معترض در خیابانهای کی یف دست به تظاهرات ضد دولتی زده و خواستار کنار رفتن دولت شدند. اعتراضات اوکراین از 21 نوامبر 2013 (30 آبان) و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا آغاز شد. اروپایی ها معتقدند تصميم کی يف تحت فشار روسيه صورت گرفته است.