نشست ویژه شورای حکام درباره نظارت بر اجرای توافق ژنو

ايران,انرژي هسته‌يي,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,هسته‌‌يي,مذاكرات ژنو

نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بررسی گزارش مدیرکل درباره نحوه نظارت و راستی‌آزمایی اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق ژنو صبح روز جمعه به وقت محلی در وین برگزار شد.

نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بررسی گزارش مدیرکل درباره نحوه نظارت و راستی‌آزمایی اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق ژنو صبح روز جمعه به وقت محلی در وین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس گزارش 4 صفحه‌ای یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز 27 دی‌ماه منتشر و برای بررسی در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت، آژانس اعلام کرد که "تلاش‌های اضافی در راستای نظارت بر اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک "جاپ" هزینه‌های بیشتری برای آژانس به همراه دارد. تخمین اولیه دبیرخانه از هزینه فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی آژانس در رابطه با طرح اقدام مشترک که می‌تواند در مراحل بعدی تغییر داده شود نشان می دهد که به یک مبلغ اضافی در حدود شش میلیون یورو در شش ماه نیاز است. "

سیدعباس عراقچی،‌ معاون وزیر خارجه کشورمان روز جمعه در گفت‌وگو با ایسنا از پرداخت هزینه نظارت آژانس بر اجرای توافق ژنو از سوی کشورهای گروه 1+5 خبر داد.

مدیرکل آژانس در گزارش چهار صفحه‌ای خود که با اشاره به توافق 3 آذر (24 نوامبر 2013) ژنو بین جمهوری اسلامی ایران و شش کشور عضو گروه 1+5 اعلام کرده است که بر اساس توافق ژنو آژانس مسئول راستی آزمایی اقدامات هسته‌ای (ایران) تعیین شده است.

آمانو با اشاره به نامه مشترک مورخ 13 ژانویه ایران و شش کشور که در آن از آژانس درخواست شده تا فعالیت‌های نظارت و راستی‌آزمایی ضروری در ارتباط با برنامه اقدام مشترک را اتخاذ کند، به دلیل مشورت با اعضای آژانس در این رابطه، تشکیل نشست شورای حکام در تاریخ 4 بهمن (24 ژانویه) را درخواست و اعلام کرده است.

در بخش دیگر این گزارش با فهرست کردن اقدامات داوطلبانه ایران طبق توافق ژنو، آمانو اعلام کرده است که آژانس در جریان مشورت های بین ایران و گروه 1+5 برای اجرای اقدامات اولیه بوده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتیم در خصوص تبعات مالی افزایش فعالیت های آژانس به واسطه اجرای توافق ژنو اعلام کرده است که برای اجرای 6 ماهه، حدود 6 میلیون یورو نیازاست که نیم میلیون آن از طریق جابجایی فعالیت ها امکان دارد.

وی هم‌چنین از شورای حکام درخواست کرده که اتخاذ اقدامات توسط آژانس در رابطه با برنامه اقدام مشترک را تایید کند.

آمانو در خصوص گزارش دهی نظارت بر اجرای توافق ژنو نیز اعلام کرده است که علاوه بر گزارش های فصلی، آژانس به صورت ماهانه شورا را در خصوص اجرای فعالیت های راستی آزمایی در رابطه با برنامه اقدام مشترک قرار خواهد داد.

به گزارش ایسنا، بر اساس توافق ژنو آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران را دارد.

توافق ژنو از روز 30 دی ماه (20 ژانویه) به طور هم زمان از سوی ایران و 1+5 به اجرا درآمد. ایران فعالیت‌های مربوط به غنی سازی 20 درصدی خود را به تعلیق درآورد. هم‌چنین 1+5 نیز بخشی از دارایی‌های ایران به مبلغ 550 میلیون دلار را طی ده روز بعد از اجرای توافق آزاد خواهد کرد. علاوه بر این آمریکا و اتحادیه اروپا قوانین مربوط به تحریم‌ها علیه ایران را در چارچوب اجرای توافق اصلاح کردند.

انتهای پیام

کد N77415