/گزارش خبرنگار ایسنا از مونترو/

دستاوردهای کنفرانس ژنو 2 چه خواهد بود؟

سیاسی

منابع خبری آگاه در کنفرانس معتقدند دستاوردهای کنفرانس ژنو 2 محدود به تسهیل انتقال کمک‌های انسانی به مناطق مختلف سوریه و ایجاد راه‌های ایمن برای وصول این مساعدات و رفع محاصره برخی از مناطق به عنوان اقدامات اولیه محدود خواهد بود.

منابع خبری آگاه در کنفرانس معتقدند دستاوردهای کنفرانس ژنو 2 محدود به تسهیل انتقال کمک‌های انسانی به مناطق مختلف سوریه و ایجاد راه‌های ایمن برای وصول این مساعدات و رفع محاصره برخی از مناطق به عنوان اقدامات اولیه محدود خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عنوان مورد اشاره این منابع را می‌توان در امور ذیل خلاصه کرد:

1- کنفرانس ژنو 2 گام اول در گفت‌وگوی نظام سوریه با مخالفین است و همین در نوع خود می‌تواند برای آینده سوریه مفید باشد و یخ انسداد مذاکرات سیاسی را آب می‌کند.

2- موضوعاتی تحت عنوان تشکیل دولت انتقالی و ورود به آن بسیار زودهنگام و برخلاف انتظارات است.

3- ادعاهای مخالفین نظام سوریه مبنی بر این که تنها دستورالعمل این کنفرانس باید مصوبات ژنو 1 و تشکیل دولت انتقالی بدون حضور دولت کنونی سوریه باشد شعارهایی است که مبنای اجرا ندارد.

4- مذاکرات رو در رو بین نظام و مخالفین راه مذاکرات بعدی را باز می کند و همین امر منجر به حذف مجموعه‌های مسلح تروریستی و بروز نوعی هماهنگی بین مخالفین و نظام خواهد شد.

5- آمریکا و روسیه به رغم اختلافات موجود بر سر سوریه در تلاش هستند تا با ایجاد مذاکرات مستقیم بین دو طرف فضای جدیدی برای مبارزه با تروریسم ایجاد کنند.

6- تامین راه‌های امن برای مساعدت‌های بین‌المللی، برقراری آتش بس در برخی مناطق سوریه، تعیین مرز سیاسی با مجموعه‌های تروریستی و تکفیری، امکان انتقال گفت‌وگوها به دمشق در مراحل بعدی می‌تواند مبنای توافق دو طرفه نظام و مخالفان باشد. اگر این مسیر فراهم شود در حقیقت دستورالعمل هفت ماده‌ای دولت سوریه برای این مذاکرات که با همکاری روسیه تهیه شده است مبنای گفتگوهای نظام با مخالفان در روزهای آینده خواهد بود.

7- هم چنان که انتظار می‌رفت ایران به رغم غیاب در این مذاکرات اما همچنان حضوری پرقدرت دارد. به اعتقاد این منابع، بر خلاف تصور مخالفان و پادشاهی سعودی ایران نقش های بیشتری در آینده در سوریه ایفاء خواهد کرد و این در حالی است که به عقیده این گروه از منابع خبری عدم حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا را جدی تر و عملیاتی تر می‌کند.

8- هیات ائتلاف مخالفان نظام سوریه حاضر در کنفرانس به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در چهارچوب توافقات بین‌المللی به منظور عدم توسعه جنگ و نیز لزوم مبارزه با تروریسم حرکت نکنند به زودی باید جای خود را به ائتلاف‌های دیگری بدهند که در سطح بیشتری در سوریه ظهور خواهند کرد، این در حالی است که تلاش‌های فشرده ای در جریان است تا ائتلاف‌های مخالفان داخل سوریه و برخی از گروه‌های میانه رو مخالف در خارج از سوریه را نیز به مذاکرات آینده سوریه دعوت کنند.

انتهای پیام

کد N74801