حداد عادل: طب‌النبی می‌تواند بخشی از سبک زندگی اسلامی باشد

سیاسی

عضو شورای تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: باید برای طب‌النبی چشم‌اندازی وسیع‌تر در نظر گرفت، این می‌تواند بخشی از سبک زندگی اسلامی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، غلامعلی حدادعادل چهارشنبه در دومین روز از نخستین کنگره سیره نبوی در طب، خاطرنشان کرد: زندگی اسلامی دارای اصولی است که رعایت این اصول، تضمین کننده سلامت جسم و روح انسان خواهد بود.

وی با بیان اینکه بعثت پیامبر(ص) برای دعوت انسان به حیات طیبه بود، خاطرنشان کرد: مهمترین اصل در زندگی اسلامی، اعتقاد به خداوند است، اعتقادی که زندگی و جهان هستی را معنی‌دار می‌کند.

حدادعادل اعتدال در همه امور را یکی دیگر از اعتقادات دینی دانست و با تاکید براینکه پرهیز از افراط و تفریط دومین اصل زندگی اسلامی است، گفت: اسلام برخورداری از مواهب طبیعت و زندگی را منع نکرده، اما در استفاده از این مواهب، احکامی قرار داده که گناه به‌نوعی تجاوز از حدود تعیین شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، زندگی دینی را زندگی توام با اعتدال توصیف و تصریح کرد: انسان امروز با قدرتی که از علم و فناوری به دست آورده از اعتدال خارج شده و بسیاری از بیماری های روحی و جسمی انسان امروز نیز به دلیل خروج از اعتدال است.

حدادعادل با بیان اینکه انسان امروز با طبیعت به ستیزه می پردازد در حالی که انسان در گذشته از طبیعت و با طبیعت بود، گفت: انسان امروز در خروج از اعتدال هم در مقابل طبیعت خودش ایستاده و هم در مقابل طبیعت.

وی برهم خوردن تعادل میان انسان و طبیعت را یکی از عوامل اصلی و منشا بسیاری از گرفتاری‌های بشر امروز تلقی و خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشت که گناه بیشتر باعث بیماری بیشتر می‌شود.

این استاد دانشگاه، توصیه‌های دینی را بیشتر متوجه جنبه‌های پیشگیری دانست و با اشاره به برخی توصیه‌ها در این زمینه،‌ گفت: زندگی دینی همواره به سلامت زیستن نزدیک‌تر است.

حدادعادل با بیان اینکه افراد دین‌دار همواره از زندگی سالم‌تری بهره‌مند بوده‌اند، تصریح کرد: حتی کسانی‌که معتقد به دین هم نیستند، تایید می‌کنند که دین تامین کننده سلامت روح و جسم انسان‌ها است.

به گزارش ایسنا، نخستین کنگره سیره نبوی در طب، با حضور اندیشمندانی از سراسر کشور و برخی کشورهای اسلامی، از سه‌شنبه شب، در شیراز آغاز به‌کار کرده و تا فردا، پنجشنبه (3 بهمن‌) ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N74228