در اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان

ظریف: همکاری با کشورهای همسایه راهبرد اصلی روابط خارجی دولت است

سیاسی

دکتر ظریف می‌گوید: تعامل و همکاری با کشورهای همسایه یک اولویت و راهبرد اصلی در تنظیم سیاست و روابط خارجی دولت تدبیر و امید است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان همچنین افزود: فضای جدیدی برای تحکیم وگسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و پیرامونی ایجاد شده و بدون تردید در میان 15 کشورهمسایه ترکمنستان به واسطه تاریخ و فرهنگ و مرزهای طولانی و دوستی مشترک از جایگاه و موقعیت برجسته ای برخوردار است.

وی با اشاره به برگزاری هر ساله و منظم اجلاس کمیسیون مشترک این امر را نشانگر توجه و ضرورت پیشبرد توافقات به عمل آمده و گسترش روابط دوجانبه و استمرار تلاش به منظور حصول اهداف تعیین شده در هر بخش از روابط دانست.

دکتر ظریف با اشاره به اینکه خوشبختانه طی 22 سال از برقراری روابط فی مابین ابعاد همکاری‌های دو کشور گسترش یافته و به تدریج به سوی همکاری‌های کلان، سودمند و مکمل اقتصادی پیش رفته است، افزود: در واقع می توان گفت اگر چه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی به عنوان یک سازو کار مناسب برای توسعه همکاری‌های مثبت ارزیابی می شود، اما آنچه در این خصوص مهمتر از برگزاری و امضاء اسناد است، پیگیری و اجرای مفاد آن است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه اگرچه به دلیل وجود برخی موانع خا رجی ، حجم مبادلات تجاری فی مابین پس از یک دوره افزایش با رشد سالانه 20% اینک در مقایسه با یکی دو سال گذشته آهنگ کندتری پیدا نموده است ، افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان اقتصادی و بازرگانی موجود بین دو کشور انتظار میرود با توافقات انجام شده و در قالب مفاد کمیسیون مشترک کنونی ، حجم مبادلات تجاری و تعاملات اقتصادی در آینده نزدیک مجددا به سطح مطلوب تعیین شده 10 میلیارد در سال برسد.

دکترظریف با اشاره به حضور نمایندگان تعدادی از حوزه های فعال و مجرب ایرانی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و کالا به ترکمنستان در این سفر گفت: امیدواریم با حضور شرکت‌های معتبر، باتجربه و فعال ایرانی و حمایت رییس جمهور محترم ومسئولان ترکمنی بتوانیم درتوسعه پیشرفت و آبادانی ترکمنستان سهم و نقش دوستانه و برادرانه خود را ایفاء نمائیم.

وزیر امور خارجه در ادامه سخنرانی خود تصریح کرد: در یک ارزیابی کلی و مختصر همکاریهایمان در بخش انرژی شامل: گاز ، نفت ، آب و برق ، روند مطلوب خود را طی کرده و با افتتاح و اتصال خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران ، زیربنای همکاریها محکم و عمیق تر شده است و بر این باورم که شرکت های فنی و مهندسی مجرب ایرانی با علاقه و دانش فنی بالای خود آمادگی دارند در تجهیز، تعمیر، احداث و انتقال تولیدات و محصولات حوزه های مختلف بخش انرژی مشارکت داشته باشند.

وی کارنامه همکاری‌ها در بخش حمل ونقل و ابعاد مختلف آن ( زمینی – ریلی – دریایی ) را دارای سابقه همکاری طولانی تری نسبت به سایر بخشها دانست و در این راستا علاوه بر همکاری‌های سنتی و سودمند در سطح دوجانبه، همکاری‌های منطقه‌ای نیز طی سال‌های اخیر گام‌های مثبت و موفقی برداشته شده است.

دکتر ظریف در این ارتباط به امضاء موافقتنامه چهار جانبه ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران - ازبکستان – ترکمنستان و عمان اشاره کرد که زمینه همکاریها را بین کشورهای منطقه فراهم آورده است.

وی همچنین در خصوص ساخت راه آهن سه جانبه موسوم به شمال و جنوب بین کشورهای ایران ، قزاقستان و ترکمنستان که تقریبا بخش های قزاقی و ایرانی پروژه تکمیل و به اتمام رسیده است ، گفت: امیدوارم باحسن توجه رئیس جمهور محترم ترکمنستان قطعه باقی مانده در قلمرو ترکمنستان نیز بر اساس زمان بندی تعیین شده و تا ماه اکتبر سال جاری میلادی تکمیل و با افتتاح این طرح در سه کشور شاهد رونق هر چه بیشتر تجارت بین کشورهای عضو و افزایش مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه باشیم.

دکتر ظریف درخصوص بخش حمل و نقل زمینی با اشاره به وجود برخی موانع جزئی اضافه کرد: مطمئن و مصمم هستیم با ایجاد امکانات و تسهیلات بیشتر، مشکلات و موانع را برطرف و زمینه توسعه و افزایش ناوگان تجاری بین دوکشور را فراهم نمائیم.

وی در ارتباط با سایر حوزه های متعدد و تعامل اقتصادی بین دو کشور در بخش کشاورزی و همگرایی در زیر مجموعه های آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در این بخش از توانمندی و دانش حقوقی برخوردار بوده و آماده است این تجربیات خود را در اختیار کشور دوست و برادر ترکمنستان قرار دهد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: درکنار روابط خوب سیاسی و مناسبات اقتصادی فی مابین ، خوشبختانه در بخش فرهنگی نیز همکاری ها کماکان استمرار و توسعه و بستر ساز و تعمیق بخش سایر حوزه های همکاری باشد.

وی درخاتمه اظهار داشت: امیدوارم برگزاری این نشست توانسته باشد راه دست یابی به اهداف اصلی ما که ارتقاء و توسعه سطح همکاریها و نزدیکی هر چه بیشتر دو کشور و دو ملت بزرگ دوست و برادر و همسایه است را هموار و فراهم سازد.

در این نشست مسئولان ایرانی و ترکمنی کمیته های پنجگانه انرژی و سوخت – اقتصادی و بازرگانی – حمل و نقل و ارتباطات وکشاورزی و مدیریت آب و همکاریهای فرهنگی گزارشی از روند همکاری‌های دوکشور و نتایج جلسات مقدماتی خود و توافقات حاصله را ارائه کردند.

انتهای پیام

کد N70602