نجفی در گفتگو با مهر:

آژانس رسما اقدامات ایران را تایید کرد/ انتظار داریم بخش اول ذخایر ارزی به دست ایران برسد/ اقدامات1+5 را رصد می کنیم

سیاست خارجی

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس در جلسه توجیهی با ارائه سند دو صفحه ای به کشورهای عضو به طور کامل تایید کرد که ایران همه اقدامات مربوط به توافقنامه ژنو را آغاز کرده است.

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار مهر در پایان جلسه توجیهی آژانس در پی آغاز برنامه اقدام مشترک و تعلیق غنی سازی از سوی ایران گفت: آژانس ، جلسه ای را به عنوان توضیحات فنی برگزار کرد و در این جلسه آژانس توضیحی در مورد وظایفی که برای نظارت برعملکرد ایران برای توافق ژنو برعهده دارد و همچنین نیازهای آژانس اعم از پرسنل و بودجه ارائه کرد.

وی ادامه داد: در این جلسه ، آژانس توضیحاتی درباره اقداماتی که ایران از صبح امروز آغاز کرده ارائه داد و به طور کامل تایید کرد که ایران اقدامات مورد نظر اعم از غنی سازی 5 درصد، شروع تقلیل بخشی از ذخایر 20 درصد و همچنین تبدیل بخشی از ذخایر به اکسید را آغاز کرده است.

نجفی گفت: همچنین آژانس تاکید کرد ایران اقدامات دیگری که در این رابطه مقرر شده از جمله برخی از اطلاعات را برای آژانس ارسال کرده است. ایران تمام اقدامات را انجام داده و یا شروع به اجرا کرده است.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در جلسه آژانس اکثر کشورها از شروع اجرای توافق ژنو استقبال کردند. سئوالات تکنیکی و فنی مطرح بود که نمایندگان آژانس به آنها پاسخ دادند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه کوتاهی که قرائت کرد ضمن تاکید بر اینکه ایران اقدامات خود را شروع کرده  بیان کرد که اجرای اقدامات توسط طرف مقابل را رصد می کند و اظهار امیدواری کرد که مسیر همکاری تقویت شود و انشاءالله به نتیجه مطلوب دست یابیم.

نجفی در پاسخ به این سئوال که آژانس بعد از این جلسه چطور به کشورهای 1+5 اعلام خواهد کرد که ایران اقدامات خود را انجام داده است گفت: آژانس با یک سند دو صفحه ای که در جلسه بین اعضا به عنوان ارائه اطلاعات توزیع کرد کشورهای 1+5 را نیز از همین طریق در جریان گذاشت که ایران اقدامات خود را انجام داده و دیگر نیازی نیست که آژانس به طور خاص به کشورهای 1+5 اطلاعی بدهد.

وی تاکید کرد: کمسیون مشترکی که بر اساس توافق ژنو قرار بود تشکیل شود هنوز تشکیل نشده و ممکن است تشکیل آن زمان ببرد. آژانس با سند دو صفحه ای که منتشر کرده تایید کرده که تمام اقدامات ایران آغاز شده است.

نجفی درباره اقدامات متقابل 1+5 گفت: قرار بر این بوده علاوه بر اینکه بعضی از دولت های 1+5 دستوراتی را به بعضی از ارگانها ارسال کنند دستورالعملی نیز برای برخی از بانکها برای آزادسازی بخشی از ذخایر ارزی ایران صورت گیرد این دستورالعمل بایداکنون ارسال شده باشد و انتظار داریم اولین بخش از ذخایر ارزی به دست ایران برسد.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا نیز امروز جلسه ای داشتند که تعویق تحریم های موفق توافق در برنامه اقدامات مشترک را به تصویب برساند که این قانونی خواهد بود که برای کشورهای عضو اتحادیه از امروز اجرایی می شود.

بر اساس این قانون تحریم هایی از جمله تحریم پتروشیمی، طلا، و سایر مواردی که در توافق پیش بینی شده رفع خواهد شد.

نجفی درباره بازرسی از معدن گچین گفت: بازرسی از گچین بخشی از توافقی است که با آژانس داشته ایم در توافق ژنو نیز پیش بینی شده که دسترسی مدیریت شده ایجاد شود. در خصوص معدن گچین نامه از سوی سازمان انرژی اتمی به آژانس ارسال شده که در موعد مقرر دو نفر از کارشناسان آژانس به ایران می آیند و از گچین بازدید می کنند.

وی در این باره که آیا همین بازرسان از معدن گچین نیز بازدید خواهند کرد گفت: چون تخصص ها متفاوت است باید کارشناسان مخصوص به همان زمینه وارد ایران شوند.

نجفی 9 بهمن را زمان مقرر برای بازدید از معدن گچین عنوان کرد.