لاریجانی مطرح کرد:

تقویت پیوند بخش خصوصی ایران و مکزیک عامل افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور

مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی دردیدار با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک با ابراز ناخشنودی نسبت به سطح پایین مبادلات اقتصادی- تجاری دو کشور، تقویت پیوند بخش های خصوصی ایران و مکزیک را عامل مهمی در افزایش حجم مبادلات تجاری- اقتصادی فیمابین دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز دوشنبه 92/10/30 در دیدار هیات پارلمانی مکزیک با ایشان، با اشاره به ظرفیت های فراوان دو کشور برای همکاری نزدیک دوستانه گفت: نگاه مثبت مردم دو کشور به همکاری های مشترک فیمابین بستر مساعدی برای ارتقای همه جانبه روابط ایران و مکزیک فراهم آورده است.

وی در ادامه بر نقش بسیار موثر همکاری های پارلمانی در تقویت و گسترش مناسبات دوستانه دو کشور تاکید کرد و افزود: همکاری های مجالس ایران و مکزیک می تواند از طریق ایجاد شناخت بهتر متقابل پیرامون ظرفیت ها و دیدگاه های دو کشور در عرصه های مختلف در ارتقای سطح مراودات دوستانه بسیار موثر باشد.

آقای لاریجانی در ادامه با ابراز ناخشنودی نسبت به سطح پایین مبادلات اقتصادی- تجاری دو کشور، تقویت پیوند بخش های خصوصی ایران و مکزیک را عامل مهمی در افزایش حجم مبادلات تجاری- اقتصادی فیمابین دانست و افزود: تقویت ارتباطات بازرگانان ایران و مکزیک در گسترش حجم مبادلات اقتصادی به نفع مردم دو کشور بسیار موثر خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گسترش جریانات افراطی و تندرو را از مشکلات مهم منطقه خواند و گفت: سیاست های قدرت های جهانی طی اشغال عراق و افغانستان و نحوه برخورد با بحران سوریه زمینه گسترش حرکت های افراطی در منطقه را به وجود آورد و در عمل به رشد این جریانات کمک کرده است.

در ادامه این دیدار خانم گابریلا کوئباس رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک نیز با اشاره به قدمت تاریخ، تمدن و فرهنگ دو ملت ایران و مکزیک و تشابهات فراوان دو کشور به ویژه در زمینه فرهنگی دو ملت ایران و مکزیک و تشابهات فراوان دو کشور به ویژه در زمینه فرهنگی گفت: مکزیک خواستار گسترش روابط دوستانه با ایران به ویژه در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و علمی است.

وی با اشاره به تلاش های کشورش برای اصلاحات در بخش های مختلف اقتصادی به ویژه انرژی به تجارب فراوان ایران در عرصه انرژی اشاره کرد و افزود: دو کشور در بخش انرژی از فرصت های فراوانی برای تبادل تجربه و همکاری مشترک برخوردارند و مکزیک علاقه مند به گسترش همکاری ها در این زمینه با ایران می باشد.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک همچنین به پیشرفت های کشورمان در عرصه های مختلف علمی اشاره کرد و یادآور شد: کشورش خواهان همکاری با ایران در عرصه فناوری های نوین و همکاری های دانشگاهی- علمی است.