عراقچی:اجلاس اروپادرباره توافق ژنوامروز برگزا می‌شود/مان:اقدامات ایران و 1+5 دریک روز انجام می‌شود

مهر نوشت:

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اعلام آغاز اجرای برنامه اقدام مشترک از امروز ، گفت: اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا امروز در بروکسل تشکیل می شود و قانون مربوط به تحریم ها را بر اساس توافقات ژنو اصلاح می شود.

سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان صمن اعلام این مطلب که اجرای توافقنامه ژنو از امروز آغاز می شود ، بیان کرد: مقدمات تکمیلی برای تعلیق غنی سازی 20 درصد در ایران از صبح امروز آغاز شده و امروز تعلیق انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر این مطلب که اقدامات ایران و کشورهای 1+5 به صورت همرمان امروز آغاز خواهد شد،؛ اظهار داشت :اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل امروز تشکیل می شود و قانون مروبط به تخریم ها را بر اساس توافقات ژنو اصلاح می کنند.

عراقچی تصریح کرد: آمریکایی ها نیز دستورالعمل های لازم برای اجرای تعلیق تحریم ها بر علیه ایران را ار امروز آغاز خواهند کرد واین دستورالعمل ها را به شرکت های مختلف که طرف قرارداد با ایران هستند ، اعلام می کند.

بر اساس این گزارش بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و کشورهای 1+5 برنامه توافق اقدام مشترک قرار بود از امروز 20 ژانویه (30 دی ماه ) آغاز شود . بر اساس این توافق ایران و 1+5 در یک روز مشترک اقدامات متقابل در توافق ژنو را انجام می دهند.

بازرسان آژانس برای اجرای برنامه اقدام مشترک و نظارت بر تعلیق غنی سازی ایران از روز پنجشنبه وارد تهران شده اند. اقدامات تکمیلی برای انجام تعلیق غنی سازی 20 از صبح امروز آغاز شده و احتمالا تا بعد ازظهر امروز تکمیل خواهد شد و غنی سازی 20 درصد ایران تا بعد از ظهر تعلیق می شود.

در همین راستا ایسنا نوشت:

مایکل مان: اقدامات ایران و 1+5 در یک روز انجام می‌شود

سخنگوی کاترین اشتون ضمن اظهار تردید نسبت به صحت ترجمه اظهاراتش به فارسی در مصاحبه‌اش با "رادیو فردا"، مبنی بر اینکه "بعد از دریافت گزارش آژانس تصمیم‌گیری می‌کنیم"، تاکید کرد که ایران و 1+5 از ابتدا توافق داشتند که همه اقدامات دو طرف در یک روز انجام شود.

مایکل مان، سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره برخی اظهارات منتسب به وی درباره زمان آغاز اجرای گام اول توافق ایران و 1+5 گفت: توافق همیشه این بود که همه چیز در یک روز اتفاق بیافتد.

مان افزود: همه طرف ها در اجرای اقدامات خود، آنچه را که لازم است انجام دهند، بر اساس اصول و روندهای داخلی مربوطه انجام می دهند.

/2727

کد N68702