‌بان کی مون ایران را به نشست ژنو۲ دعوت کرد

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو۲ پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور به ایفای نقشی مثبت و سازنده در جریان تحولات سوریه ملزم شده است.

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران برای شرکت در نشست ژنو۲ که طی روزهای آینده در سوئیس برگزار می‌شود، دعوت کرد.

به گزارش ایلنا، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو۲ پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور به ایفای نقشی مثبت و سازنده در جریان تحولات سوریه ملزم شده است.

وی افزود که طی گفت‌وگوهایی که در روزهای گذشته با وزیر خارجه ایران داشته، تهران نشست ژنو ۱ را به عنوان پایه و اساسی برای کنفرانس صلح موسوم به ژنو ۲ پذیرفته است.

بان همچنین گفت که همانطور که بار‌ها بر اهمیت حضور ایران در نشست ژنو۲ تاکید کرده‌ام، این کشور در ایجاد صلح و ثبات در سوریه نقشی تاثیرگذار خواهد داشت.

دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این نیز با تاکید بر نقش کلیدی ایران در منطقه، گفته بود که از حضور این کشور در نشست ژنو۲ حمایت خواهد کرد.

بان تاکید کرده بود که مساله حضور ایران در نشست ژنو۲ همچنان در دست بررسی است و هر چند وی بر لزوم مشارکت این کشور تاکید دارد، اما درباره آن اتفاق‌نظر وجود ندارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر این‌که طی ساعات گذشته گفت‌وگوهایی را با رهبران کشورهای مختلف برای حمایت از حضور آن‌ها در نشست ژنو۲ انجام داده است، ابراز امیدواری کرد که این نشست به حفظ یکپارچگی سوریه منجر شود.

کد N68460