یک نماینده پیشین مجلس: اگر دردهای جامعه گفته نشود کسی دنبال درمان نمی‌رود

سیاسی

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در هر جامعه‌ای اجازه بیان نقطه نظرات منتقدان داده نشود، نقد حتماً زیرزمینی خواهد شد و در نهایت منتقدان به خارج از کشور می‌روند و این آسیب‌های زیادی برای جامعه خواهد داشت.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در هر جامعه‌ای اجازه بیان نقطه نظرات منتقدان داده نشود، نقد حتماً زیرزمینی خواهد شد و در نهایت منتقدان به خارج از کشور می‌روند و این آسیب‌های زیادی برای جامعه خواهد داشت.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "اگر به جای برخورد عقلانی و منطقی با منتقدان، خواسته یا ناخواسته به سمت کشاندن آنها به محاکم قضایی و تهدید کردن برویم، برای جامعه آسیب خواهد داشت"، اظهار کرد: اگر فردی انتقادی به ذهنش برسد و آن را مطرح کند، علاوه بر آن که انبساط روحی برای او ایجاد می‌شود، آزادی موجود در متن جامعه و کشور مورد تقدیر قرار خواهد گرفت ولی اگر افراد نتوانند نقد خود را مطرح کنند، تبدیل به عقده‌هایی می‌شود و جای دیگری سر باز می‌کند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "نظام منبعث از تعالیم اسلامی است"، گفت: مادامی که فرد قصد ایجاد آشوب نداشته باشد و تنها به مواردی از بخش‌های کشور انتقاد داشته باشد، باید نظر او شنیده شود و اگر پاسخی وجود داشت، به نقد او پاسخ داده شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بارها مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند که حتی در حوزه ولایت فقیه هم ممکن است افراد نقد و نظرهایی داشته باشند، محدود کردن و تنگ نظری و سوءبرداشت از قوانین و افراطی‌گری در برخورد قضایی با منتقدان موجب زیرزمینی شدن نقد در کشور می‌شود.

حیدری تاکید کرد: حتماً باید بپذیریم که هر قدر نظام ما سالم باشد و رویکرد اصلاحی داشته باشد، چون حاکمیت غیرمعصوم است‌،‌ نقصان وجود دارد و این نقصان را نمی‌توان کتمان کرد. هیچکس در کشور ادعا ندارد که همه‌چیز به‌سامان است و هیچ ایرادی وجود ندارد، پس اول باید بپذیریم که در کشور نواقصی هست که باید گفته شود چون در غیر اینصورت کسی به دنبال درمان آن نخواهد رفت.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "در میان منتقدان، افرادی هستند که از سر دلسوزی و درد نظراتشان را مطرح می‌کنند"، اظهار کرد: اگر دردها گفته نشود، درمان پیدا نمی‌شود و در نتیجه درد وسیع‌تر و عمیق‌تر می‌شود و بنیان کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد.

حیدری با تاکید بر اینکه "به صلاح کشور است که انتقادهای درون خانوادگی استماع شود"، گفت: پس از شنیدن نقدها، آنجا که نیاز به پاسخ باشد باید پاسخ داده شود و آنجا که نیاز به عمل باشد، باید عمل شود. در جامعه، گفت‌وگوهای به ظاهر مخالف اما سازنده، موجب پویایی و پیشرفت کشور خواهد شد.

انتهای پیام

کد N68459