امیرعبداللهیان خبر داد

هیأتی برای پیگیری ترور دیپلمات کشورمان عازم یمن می‌شود

حسين اميرعبداللهيان,معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه,تروريسم,يمن,وزارت خارجه ايران

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه از اعزام تیمی از سوی وزارت امور خارجه به یمن برای بررسی جزئیات حادثه تروریستی که منجر به شهادت دیپلمات کشورمان در صنعا شد، خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان که در زمان ورود پیکر ابوالقاسم اسدی - دیپلمات شهید ایران در یمن - در فرودگاه مهرآباد حاضر شده بود، در جمع خبرنگاران گفت: تیمی از سوی وزارت امور خارجه برای بررسی جزئیات کار تعیین شده‌اند. در یمن هم تیمی در وزارت امور خارجه آن کشور مستقر شده‌اند و با مشارکت جهات مختلف قضایی و امنیتی کار را دنبال می‌کنند.

وی افزود: به زودی هیأتی برای بررسی جزئیات حادثه ترور شهید اسدی راهی صنعا خواهد شد. ما به تمامی طرف‌هایی که از جریان‌های تکفیری در منطقه حمایت می‌کنند هشدار می‌دهیم که با آتش، بازی نکنند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: تدابیر لازم درباره امنیت دیپلمات‌های ایران در یمن اندیشیده شده است اما مسأله‌ای وجود دارد که بخشی از آن به شرایط موجود در یمن و بخش دیگر آن به برخی مداخلات و تحرکات تکفیری‌های مرتبط با برخی از جریان‌های خارجی برمی‌گردد.

وی همچنین گفت: وزیر خارجه یمن بلافاصله پس از وقوع این حادثه تروریستی با آقای ظریف تماس تلفنی داشت و ضمن ابراز همدردی، توضیح داد که آنها در راستای وظایف قانونی خود اقدامات لازم را انجام داده‌اند اما شرایط در یمن، شرایط خاصی است. ما با درک این شرایط معتقد هستیم مسئولیت دولت یمن در این رابطه بسیار جدی است و باید هم نسبت به امنیت اتباع کشورمان و دیپلماتهایمان و هم نسبت به مجازات عاملان این حادثه اقدام کنند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: اقدامات و تدابیر لازم برای مقابله با تداوم چنین تحرکاتی اندیشیده شده است و برخی طرف‌هایی که از جریانات تکفیری در منطقه حمایت می‌کنند، در کنار دولت یمن که نمی‌شود مسئولیت آن را نادیده گرفت، مسئول هستند و با روشن شدن ابعاد دقیق تحقیقات نسبت به این پرونده و پرونده حادثه تروریستی علیه سفارت کشورمان در بیروت جزئیات بیشتری در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N68372