عراقچی: اتحادیه اروپا فردا قوانین تحریم را اصلاح می کند/ طرف آمریکایی نیز طبق توافق عمل می کند

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,سیدعباس عراقچی,اتحادیه اروپایی

اجرای توافق ژنو در روز 30 دی‌ماه هم زمان از سوی ایران با تعلیق غنی‌سازی 20 درصدی و آغاز روند رقیق‌سازی نیمی از ذخایر اورانیوم 20 درصد و از سوی 1+5 با تعلیق تحریم‌های نفتی، پتروشیمی، خودرو، تجارت طلا و فلزات و بخشی از تحریم‌های هوایی آغاز می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، برای رسیدن به چارچوبی برای اجرای توافق ژنو، دو طرف مذاکراتی پیچیده و طولانی را پشت سر گذاشتند تا این که در نهایت 22 دی‌ماه توانستند اختلاف نظرهای باقی مانده بر سر اجرای توافق را حل کرده و زمانی را برای آغاز کار اعلام کنند.

بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو، تلاش برای کاهش خرید نفت خام ایران متوقف خواهد شد به نحوی که مشتریان فعلی بتوانند میانگین میزان کنونی خرید نفت خام خود را از ایران ادامه دهند.

بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو، وجوه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در 8 قسط آزاد می شود.

هم چنین تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا درباره صادرات پتروشیمی ایران، طلا و فلزات گرانبها، قطعات هواپیما، صنعت خودروسازی و خدمات مرتبط با آن ها لغو می شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو از فردا غنی سازی 20 درصد خود را در سایت های فردو و نطنز به صورت داوطلبانه تعلیق می کند و نیمی از ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم 20 درصد خود را به اکسید تبدیل و نیم دیگر آن را رقیق می کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز عملیات اکسید سازی را درمدت 6 ماه و هر ماه 15 کیلوگرم و عملیات رقیق سازی را در طول 3 ماه انجام می دهد.

برنامه اقدام مشترک ژنو 6 ماهه است که در طول اجرای آن ایران هم چنان غنی سازی 5 درصد خود را ادامه خواهد داد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند فعالیت های هسته ای ایران بازرسی هایی خواهند داشت.

همچنین جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو در طول 6 ماه اجرای این برنامه، راکتور اراک را تکمیل نخواهد کرد.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: اتحادیه اروپا فردا 20 ژانویه/30 دی در نشست وزرای خارجه خود قوانین تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را بر اساس توافق ژنو اصلاح می کند.

معاون امور حقوقی وبین المللی وزیر امور خارجه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرف اروپایی فردا در بروکسل نشست وزرای امور خارجه خود را تشکیل خواهد داد که در این نشست، قوانین آن دسته از تحریم ها را که بر اساس توافق ژنو باید لغو شود، اصلاح می کند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که اقدامات طرف آمریکایی از فردا چه خواهد بود، اظهار داشت: طرف آمریکایی نیز طبق توافق ژنو فردا دستور العمل های لازم را به بانک ها، شرکت ها و موسسات اقتصادی ابلاغ می کند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس توافق ژنو تعهدات خود را از جمله تعلیق غنی سازی 20 درصد اجرا می کند.

ایران و 1+5 سوم آذرماه 92 پس از سال ها مذاکره درباره برنامه اقدام مشترکی به توافق رسیدند که بر اساس این برنامه که از فردا 30 دی/20 ژانویه اجرایی می شود، ایران نگرانی های غرب را درباره برنامه هسته ای خود برطرف می کند و 1+5 نیز بخشی از تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران را لغو خواهد کرد.

/2727

کد N68017