کمالوندی به ایسنا خبر داد:

تعلیق غنی‌سازی 20درصد و آغاز رقیق‌سازی؛ مهم‌ترین اقدامات روز نخست

سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از گفت‌وگوهای میان مسوولان فنی و کارشناسی این سازمان و هیأت بازرسان آژانس درباره آماده‌سازی نظارت بر اجرای توافق ژنو خبر داد.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام حضور تیمی حدودا 10 نفره از بازرسان آژانس در ایران، اظهار کرد: این بازرسان روز 30 دی‌ماه در گروه‌های دو یا سه‌نفره در مراکز تعیین‌شده از جمله تأسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو قرار می‌گیرند و اقدامات لازم را برای اجرای توافق ژنو صورت می‌دهند.

او گفت: از عصر امروز (شنبه، 28 دی) گفت‌وگوهایی میان سازمان انرژی اتمی و بازرسان آژانس درباره چگونگی اجرای اقدامات هسته‌یی انجام شد و این مباحث تا فردا عصر ادامه می‌یابد و در پایان فردا بازرسان در مکان‌های تعیین‌شده قرار می‌گیرند.

کمالوندی تأکید کرد: مهم‌ترین اقدام هسته‌یی ایران در روز نخست تعلیق غنی‌سازی 20 درصد است. همچنین در روز نخست فرایند رقیق‌سازی نیمی از ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران آغاز می‌شود.

او همچنین گفت: ماشین‌های سانتریفیوژ که تا کنون غنی‌سازی 20 درصد انجام می‌دادند، پس از تعلیق این روند بلافاصله برای تولید اورانیوم تا غنای پنج درصد آماده می‌شوند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با راکتور اراک تصریح کرد: بازرسان آژرانس پیش ار این هم هر سه ماه یک بار از راکتور اراک بازدید می‌کردند، اما بر اساس توافق قرار است هر یک ماه از این تأسیسات بازدید کنند که این بازدید می‌تواند در طول یک ماه آینده انجام شود و ضرورتی ندارد که از روز نخست اجرای توافق، شاهد بازدید از راکتور اراک باشیم.

به گزارش ایسنا، هیاتی از بازرسان آژانس روزهای 27 و 28 دی ماه وارد ایران شدند. ماسیمو آپارو، مدیر کل بخش پادمان آژانس آخرین بازرسی بود که 28 دی ماه وارد ایران شده و به جمع دیگر بازرسان پیوست.

انتهای پیام

کد N66847