بازرسان آژانس به فردو و نطنز می‌روند

فارس نوشت:

رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه فردا (شنبه) تعدادی از بازرسان آژانس برای نظارت بر اقدامات کشورمان در چارچوب توافق با 5+1 به ایران می‌آیند، گفت: حضور بازرسان درباره مسائل فنی است ولی به طور کلی قرار است این بازرسان به سایت‌هایی بروند که قرار است ایران در 20 ژانویه اقداماتی را در آنجا انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه این بازرسان برای نظارت به توقف غنی‌سازی 20 درصد در سایت فردو و همین طور سایت نطنز به ایران می‌آیند، ابراز داشت: نظارت بر کاهش غلظت ذخایر 20 درصد غنی شده و نظارت بر اکسید شدن بخش دیگر این ذخایر از دیگر کارهای بازرسان آژانس است.

وی در ادامه درباره نشست هفته آینده شورای حکام هم گفت: آژانس برای اینکه در روند توافق ایران و 1+5 وارد شود نیاز به یک نامه رسمی دارد چرا که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طرف توافق نیست به خاطر همین، هفته گذشته نامه‌ای مشترک از طرف سفرای 1+5 و ایران تهیه شد که در آن از آژانس خواسته شده تا بر اقدامات هسته‌ای که توسط ایران در چارچوب توافق با 1+5 اجرا می‌شود، نظارت داشته باشد.

نجفی تصریح کرد که این نامه پس از تحویل به رئیس دبیرخانه(مدیرکل آژانس-یوکیو آمانو) باید به شورای حکام که بازوی اجرایی آژانس است،‌ ارجاع شود و به همین دلیل ایشان باید گزارشی را هم در این زمینه منتشر کنند.

وی با بیان اینکه این گزارش امروز(جمعه) یا دوشنبه احتمالا منتشر می‌شود، تاکید کرد که آمانو در این گزارش کارهایی که آژانس انجام می‌دهد، فهرست می‌کند و از اعضای شورای حکام خواسته می‌شود تا اجازه اقدامات را به دبیرخانه بدهد و از این رو نیاز است شورای حکام جلسه‌ای را برگزار کند که این جلسه جمعه آینده (4 بهمن) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جلسه‌ مذکور جلسه‌ فوق‌العاده شورای حکام است، تصریح کرد: علاوه بر این، آژانس نیازمند بودجه و هزینه است و به این دلیل نیاز به جلسه دارد و آمانو در این جلسه درخواست بودجه اضافه می‌کند که احتمالا این بودجه اضافه از طریق کمک‌‌های داوطلبانه تأمین می‌شود و پیش‌بینی این است که به راحتی تصویب شود و مشکلی نباشد.

در همین زمینه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه فردا(شنبه) بازرس‌های آژانس برای نظارت بر توافق تهران با 5+1 به ایران می‌آیند، گفت: علاوه بر نظارت بر اقدامات داوطلبانه ایران در گام اول توافق با 5+1 در روز 30 دیماه، تبادل نظر درباره نکات فنی نیز از برنامه‌های این بازرسان خواهد بود.

کمالوندی با بیان اینکه این ناظران موظف به گزارش اقدامات ایران در راستای توافق ژنو هستند، تاکید کرد که بازرسان پس از ورود با بخش پادمان سازمان انرژی اتمی درباره بحث‌های فنی مربوط به تعلیق 20 درصد و اکسیدسازی و رقیق سازی ذخایر 20 درصدی اورانیوم تبادل نظر خواهند کرد و سپس در روز 30 دیماه(20 ژانویه) بر اقدامات نظارت می‌کنند.

/2727

کد N65142