عراق: تامین امنیت زائران اولویت ما است

عراق,عدنان الاسدی,قاضی عسکر

بغداد- ایرنا- سرپرست وزارت کشورعراق روز پنجشنبه در جریان دیدار نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد که امنیت زائران برای ما اولویت دارد و از همین رو برای تامین امنیت کاروان های زیارتی ازهیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.

عدنان الاسدی، آمادگی دولت عراق برای همکاری های دوجانبه با هدف ایجاد زمینه های تردد آسان تر زیارتی را اعلام کرد.

اسدی، در این دیدار به روابط مستحکم ایران و عراق اشاره کرد و اینکه دو کشور مواضع یکسانی در خصوص بحران سوریه دارند.

در این دیدار، برای اولین بار به طور جدی موضوع تردد اتوبوس های ایرانی حامل زائران در عراق به بحث گذاشته شد.

در دیدار عدنان الاسدی با حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر طرفین همچنین در خصوص انجام اقداماتی برای کاهش 15درصدی هزینه های سفرهای زیارتی در کنار افزایش حدود دو برابری اعزام زائران، تبادل نظر کردند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر هم ابراز امیدواری کرد که براساس توافق های اولیه، مساله تردد اتوبوسهای ایرانی در داخل عراق مورد توجه قرار گیرد و در آینده شاهد آن باشیم که اتوبوس های ایرانی درادامه مسیرخود درعراق هم تردد کنند و متقابلا اتوبوس های عراقی بتوانند در داخل ایران تا مشهد مقدس حرکت کنند.

وی در خصوص ایجاد امکانات و زیرساخت های مورد نیاز برای رفاه زائران نیز گفت که همکاری وزارت کشور در این زمینه ضروری است.

قاضی عسکر ضمن تاکید بر تلاش جهت تامین امنیت زائران، از طرف وزیر کشورمان از عدنان الاسدی برای سفر به ایران و ادامه پیگیری موضوعات مورد علاقه طرفین در تهران، دعوت به عمل آورد.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، درجریان سفر به عراق که هدف آن حل مشکلات زائران، بویژه در ایام و مناسبت های خاص مانند اربعین حسینی و همچنین بررسی زمینه های سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها و امکانات رفاهی، اعلام شد، طی دو روز گذشته با نخست وزیر، کفیل ریاست جمهوری، وزیران گردشگری و حمل و نقل و نیز شخصیت های سیاسی و مذهبی همچون ابراهیم جعفری و عمار حکیم دیدارهای جداگانه داشته است.

وی قرار است امروز راهی کربلا شود و در نهایت، روز یکشنبه آینده در نجف اشرف با مقامات گردشگری عراق، توافقنامه های جدیدی را امضا کند.

خاورم**1770** 1064
کد N64024