رئیس جمهوری در جمع مردم خرمشهر :

ایران امروز آرام تر از گذشته و مستعد توسعه بیشتر است/ تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم

دولت

رئیس جمهوری با اشاره به مسئله بیکاری در خرمشهر گفت: ایجاد اشتغال مسئله اصلی دولت است و برای آن باید محیطی امن و آرام ایجاد شود که امروز ایران، آرام تر از گذشته و مستعد توسعه بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام  دکتر حسن روحانی پنجشنبه 26 دی ماه در اجتماع مردم خرمشهر با بیان اینکه خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ایران است، گفت: دیدار با مردم خرمشهر و آبادان را برای اینکه نماد ایستادگی بوده و هستند، بر خود لازم دیدم؛ گرچه خرمشهر پس از دفاع مقدس بازسازی شده است اما هنوز نیاز به نوسازی دارد. دولت های پیشین برای این شهر، قدم های قابل ملاحظه‌ای برداشته‌اند، اما تا رسیدن به خواست مردم، هنوز راهی طولانی داریم. به همین علت دولت خود را در برابر خواست مردم مسئول می داند و نسبت به خرمشهر احساس دین می کند.

تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم

رئیس جمهور با یادآوری دفاع خرمشهر در جنگ تحمیلی تصریح کرد: روزهای سخت اوایل مهرماه سال ۱۳۵۹ را از یاد نمی برم؛ روزهایی که مردم خرمشهرخیابان به خیابان ایستادند و مقاومت کردند و خانه به خانه جنگید تا از سراسر ایران برای دفاع، به خرمشهر بیایند.

به گفته وی امروز ۲۵ سال از آن روزها می گذرد. اکنون خرمشهر زنده است اما هنوز زخم را در سیمای شهر می توانیم ببینیم، بنابراین باید برای این شهر بیشتر فداکاری کرد تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم.

روحانی به مشکلات زیست محیطی این شهر اشاره کرد و گفت: مردم این شهر از اوضاع زیست محیطی در رنج هستند. این را دولت می داند و در صدد برطرف کردن آن است. مشکل دیگر مردم این شهر، نرخ بیکاری آن است که اصلاً قابل قبول نیست. امروز مردم، زنان و مردان تحصیل کرده ای در شهر هستند که نیاز به اشتغال دارند. دولت قدم های اولیه را برداشته و در طول پنج ماه که از شروع به کار دولت گذشته است، بررسی هایی صورت گرفته اما خود را موظف می‌دانیم که قدم های دیگری هم برداریم.

اروند باید پاکسازی، لایروبی و احیاء شود

وی که در این سخنرانی با استقبال پر شور مردم روبرو بود، به موضوع اروند رود و کارون هم پرداخت.

رئیس جمهور با تاکید بر این که اروند باید پاکسازی، لایروبی و احیاء شود گفت: برای این کار، دولت تدبیر و امید کار را آغاز کرده است و با دولت عراق برای چندمین بار مذاکره کرده است. اگر اروند آباد شود، نه فقط آبادان و خرمشهر که حتی شهر بصره عراق نیز آباد خواهد شد. پس باید اروند و کارون احیا شوند.

وی ضمن تاکید بر این که خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود، اظهار داشت: برای این کار دولت کل شهر آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد ا‌علام می کند. لذا از همه کارآفرینان و سرمایه داران ایرانی و ایرانیان خارج از کشور دعوت می‌کنیم به خرمشهر و آبادان بیایند و در این دو شهر سرمایه گذاری کنند. ما می خواهیم آبادان و خرمشهر مرکز گردشگری ایران باشند.

دولت مصمم به تقویت روابط با کشورهای همسایه و منطقه است

روحانی افزود: دولت مصمم است روابطش را با کشورهای همسایه و منطقه تقویت کند و اگر اشکالی در مناسبات با برخی کشورهای همسایه وجود دارد، رفع شود.

وی در ادامه سخنان خود بیان داشت: در اوضاع سالم می توانیم شاهد رشد و شکوفایی در کل خوزستان باشیم و باید همه آستین ها را برای آبادانی کشور بالا بزنیم.

رئیس جمهور بر رفع تبعیض‌های قومیتی و جنسیتی و احیاء حقوق شهروندی تاکید کرد و افزود: با زدودن کینه ها از دل، کشورمان را با وحدت، اعتماد و همدلی آباد می کنیم.

وی با اشاره به تصمیمات دولت در سفر به خوزستان مانند زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی، تاکید کرد: باید تمام مردم استان آب آشامیدنی سالم داشته باشند و نخستین قدم، هفته آینده در اهواز برداشته می شود و سال آینده مردم خرمشهر و آبادان نیز از آب آشامیدنی برخوردار خواهند شد.

پیش از  سخنان رئیس جمهور، حجت السلام  موسوی، امام جمعه خرمشهر با اشاره به مشکلات این شهر، خواستار تشکیل کارگروهی متخصص از امور شهری برای بازسازی و توسعه خرمشهر شد.

وی از فعال کردن مرز شلمچه برای تردد زوار و تکمیل و راه اندازی کارخانه فولاد خرمشهر به عنوان طرح هایی برای توسعه خرمشهر و ایجاد اشتغال خبرداد و تصریح کرد: امیدوارم با تدبیر دولت جدید، گام های بلندتری برای بازسازی خرمشهر برداشته شود.