وزرای خارجه ایران و سوریه وارد مسکو شدند

روسیه,ظریف,مسکو

مسکو- ایرنا- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و ولید المعلم وزیر خارجه سوریه چهارشنبه شب وارد مسکو پایتخت روسیه شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ظریف و المعلم با یک هواپیما به مسکو سفر کرده اند و جمعی از مقامهای ارشد روس و سفیر و مسئولان نهادهای ایرانی مستقر در روسیه از وزیران امور خارجه کشورمان و هیات همراه در فرودگاه ونوکووا استقبال کردند.

قرار است وزیران امور خارجه ایران، سوریه و روسیه فردا پنجشنبه در یک نشست سه جانبه شرکت کنند.

ظریف در چارچوب برنامه سفر خود به مسکو قرار است با ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه و ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه این کشور دیدار و درخصوص مسایل دوجانبه و بین المللی رایزنی کند.

تحولات سوریه یکی از محورهای رایزنی تهران و مسکو می باشد و با توجه به اینکه روسیه و ایران دیدگاه مشترکی در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی دارند، نکات مربوط به آن در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه روسیه رایزنی می شود.

وزیرامورخارجه کشورمان در سفر یک روزه خود به مسکو همچنین با فعالان رسانه ای روسیه، رسانه های معتبر روسی و نیز جمعی از نخبگان و اندیشمندان این کشور دیدار می کند.

مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت : دولت یازدهم رویکرد جدیدی نسبت به مسایل بین المللی و دیپلماسی دارد و در این چارچوب تحکیم روابط با روسیه نیز در دستور کار دولت است.

سنایی با اشاره به تاثیرات مثبت هم افزایی دیپلماتیک تهران و مسکو در خصوص تحولات جای منطقه ای و بین المللی، ادامه داد: در زمان حاضر مذاکرات خوبی میان دو کشور در این زمینه جریان دارد.

هماهنگی درخصوص تحولات جاری منطقه ای و بین المللی و نیز برخی مسایل مربوط به موضع مذاکرات هسته ای ایران و گروه1+5 از دیگر محورهای گفت و گوی وزیر امور خارجه کشورمان با مقام های ارشد روس خواهد بود.

وی با اشاره به عزم مسوولان ایران و روسیه برای پویایی دیپلماتیک بیشتر در روابط دو همسایه، افزود: در این راستا اخیرا آمد و شدهای دیپلماتیک میان تهران و مسکو افزایش یافته است که سفر دو ماه قبل دمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه در امور دفاعی و نیز سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور به تهران نمونه ای از آن است.

درهمین حال وزارت امور خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه به مناسبت سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مسکو بیانیه ای منتشر و اعلام کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به سرعت توسعه می یابد و دو کشور همکاری های دوجانبه را گسترش می دهند.

برپایه بیانیه روابط ایران و روسیه اخیرا آهنگ رو به توسعه یافته است و گفت وگوهای سیاسی و همکاری های اقتصادی میان دو کشور گسترش می یابد.

این بیانیه می افزاید: طرف روسی مصمم به توسعه همکاری های سودمند با ایران و ادامه همکاری در جهت تقویت ثبات منطقه ای و امنیت بین المللی می باشد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه اضافه کرده است: روابط دو کشور بر اصول دوستی و حسن همجواری استوار شده است و تحت تاثیر شرایط سیاسی قرار نمی گیرد و به گرایش های مثبت در تمامی عرصه های همکاری های دوجانبه ایران و روسیه امیدواریم.

اروپام/2242**518**3404
کد N62945