حاشیه هایی از نشست اتحاد بختیاری‌ها و اعراب در حضور روحانی / همه مشکلات اسلام امروز حل نمی شود

حسن روحانی,سفرهای استانی دولت

نمایندگان عشایر بختیاری و اعراب استان خوزستان صبح امروز دست در دست یکدیگر به استقبال رئیس‌جمهور رفتند.

رضا الیاسی: دومین روز سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان با حضور صبح‌گاه مشترک نیرو‌های مصلح در لشگر 92 زرهی ارتش اهواز آغاز شد و رئیس‌جمهور هیأت همراه پس از این مراسم به استانداری اهواز رفته و در دیدار با سران عشایر استان خوزستان شرکت کرد. فضای دیدار روحانی با عشایر استان در مقایسه با دیدار‌های روز گذشته کمی متفاوت بود و تقریباً جایی برای نشستن در سالن وجود نداشت و عشایر استان در حدود دو ساعت پیش آغاز برنامه از نقاط مختلف خود را به استانداری اهواز رسانده بودند با شعارهای خود با استقبال رئیس‌جمهور رفتند.
از نکات جالب توجه دیدار‌های روحانی در خوزستان نصب بنر‌های متفاوت معرفی برنامه‌ها در استانداری است و مسئولان استانداری برای دیدار روحانی و عشایر بنری را با تصویر نخل‌های خوزستان طراحی کرده بودند.
پیش‌ از سخنرانی روحانی در دیدار با عشایر حجت‌السلام یونسی معاون رئیس‌جمهور در امور اقوام به عنوان سخنران نخست برنامه اعلام کرد تنوع قومی در این استان کوچک‌ترین نگرانی را ایجاد نکرده و قومیت‌های مختلف هیچ‌گونه مشکلی با هم ندارد.
مقتدایی استاندار خوزستان نیز سخنران بعدی برنامه امروز که این سخنرانی حاشیه‌های جالبی را به همراه داشت. وی که در همان ابتدای سخنان خود اعلام کرد سخنان به صورت رسمی نیست لطیفه آبادانی را برای حضار تعریف کرد. وی گفت که به فردی می‌گویند شما بچه آبادان هستید آن فرد هم می‌گوید آبادان بچه ندارد اینجا همه مرد هستند.

یکی از حضار از استاندار در مورد این موضوع که آیا روحانی کلید حل مشکلات عشایر خوزستان را نیز در اختیار سؤال پرسید و استاندار در پاسخ به وی گفت این کلید موجود است و این پاسخ با تشویق حاضران در سالن همراه بود.
در میان سخنرانی استاندار فردی خطاب به رئیس‌جمهور اعلام کرد که نخست‌وزیر اسرائیل گفته است ایران در ژنو برنده شده است. آقای روحانی! همه خوزستان با شما است و ما از شما تشکر می‌کنیم.
فاضل حیدری به عنوان نماینده عشایر عرب در پشت تریبون از برنامه‌های عشایر عرب برای تحقق مطالبات در چارچوب قانون اساسی سخن گفت و تأکید که واژه به نام خیانت در فرهنگ لغت عشایر جای ندارد و این سخنان با تشویق نمایندگان عشایر همراه بود.

زمانی که سخنرانی حیدری با پایان رسید نماینده عشایر بختیاری به استقبال وی رفت و دست در دست یکدیگر به سمت رئیس‌جمهور که در کنار محسن رضایی و شمخانی نشسته بود رفتند. با توجه به اینکه در سفر رئیس‌جمهور به خوزستان فعالیت‌های روزمره این استان تعطیل نشده است مجری برنامه اعلام کرد روز گذشته امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها هم‌زمان با ورود رئیس‌جمهور برگزار شده و دانش‌آموزان و دانشجویان پیش‌ از حضور در مصلی در مدارس و دانشگاه‌ها بودند.

زمانی که روحانی برای این سخنرانی از جای خود برخواست با شعار‌های متعدد حاضران همچون «روحانی حمایتت می‌کنیم» روبه‌رو شد.

پیش از آغاز سخنرانی رئیس جمهور فردی درباره استخدام‌های غیر‌بومی در استان خوزستان انتقاداتی را مطرح کرد که با تشویق حاضران همراه شد و البته حسن روحانی نیز در سخنان خود به این موضوع اشاره و تأکید کرد شنیده‌ام این سخن برای من سنگین است و باید در پروژه‌های استانی از نیرو‌های بومی استفاده شود و دولت می‌خواهد در شرایط مساوی حق تقدم با نیرو‌های محلی باشد.

روحانی همچنین در سخنان خود درباره اختلاف میان عشایر گفت: اختلاف به معنای تفاوت است و نمی‌شود همه چیز یکسان باشد. وی با مزاح ادامه داد: فردی به حوزه علمیه آمده بود و می‌گفت همه شما عمامه سفید دارید و چگونه یکدیگر را می‌شناسید.

رئیس‌جمهور همچنین تأکید کرد ما مصمم هستیم طرح کشاورزی 550 هزار هکتاری را در مدت زمان سه سال اجرایی کنیم و خطاب به وزیر کشاورزی گفت: آقای حجتی قول با شما پول با ما! 
رئیس‌جمهور در میان سخنرانی خود بارها با سئوالات حاضران مواجه شد و به آنها پاسخ داد و در همین رابطه در پاسخ به فردی که درباره مسائل مختلف همچون احترام مسئولان به عشایر و مشکلات پرواز‌های هواپیما‌ها انتقاد داشت اعلام کرد که همه مشکلات اسلام امروز حل نمی‌شود.

زمانی که روحانی سخنرانی می‌کرد بارها حاضران سخنان رئیس‌جمهور را با تشویق های خود تایید کردند.

/2727

کد N62369