آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به مناسبت هفته وحدت:

بعضی‌ها با دامن زدن به مسایل تاریخی آب در آسیاب دشمن می‌ریزند

سیاست داخلی

وظیفه همه علماء و بزرگان هر دو فرقه اسلامی مخصوصاً در ایران عزیز است كه از این مراسم در‌جهت نهادینه كردن وحدت مسلمانان‌ استفاده نمایند و‌جلوی سوء‌استفاده دشمنان مشترك در‌سراسر‌جهان را بگیرند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به مراسم بزرگداشت هفته وحدت در استان گلستان، مسلمانان را به پرهیز از دامن زدن به اختلافات دعوت كرد و گفت: شیعیان و اهل سنت باید در فاصله دو روایت برای ولادت پیامبر اسلام‌، فرهنگ قرآنی وحدت را در جوامع خود نهادینه كنند.

به گزارش ایلنا،‌ متن كامل پیام به شرح ذیل می‌باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هفته وحدت‌، ارمغان ارزشمند انقلاب اسلامی برای جهان اسلام است تا از تهدیدی كه معاندان و معارضان در فرقه‌های اسلامی القاء می‌كردند، فرصتی بسازد و مسلمانان اقصی نقاط گیتی در‌فاصله دو روایت اهل سنت و شیعیان برای ولادت پیامبررحمت، با پرهیز از اختلاف نظرها و تاكید بر اشتراكات فراوان، فرهنگ قرآنی را در جوامع مختلف نهادینه كنند كه در آیات متعدد بر اتحاد تاكید می‌نماید.

اتحادی كه اگر برمحور میلاد رسول مكرم شكل بگیرد، همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان را شامل می‌شود. چون میلاد گل سرسبد آفرینش است و وقتی نگین تقدیر الهی در فرستادن انبیاء، برای هدایت انسانی شد، او را «خاتم‌المرسلین» خواندند. پیامبری كه اگرچه رحلت جانگدازش بستن همیشه دریچه آسمان به سوی بشریت در پیام‌های وحیانی است، امّا نظامی را در عصر جاهلیت شبه‌جزیره عربستان كه با سوادانش به تعداد انگشتان دو دست نبود، پایه‌ریزی كردند كه در تعبیر الهی، اكمل ادیان و بهترین تمدن در همه اعصار است.

نگاهی از سر تأمل به اتفاقات تاریخی در 14 قرن گذشته نشان می‌دهد كه به خاطر پیامی كه اسلام برای سعادت انسانیت در دنیا و آخرت دارد و به مصداق روشن «دشمن طاووس آمد پر او» دشمنان در هر فرصتی درصدد جلوگیری از تابش بیشتر انوار این دین در قلوب مردم هستند و برای اهداف خود، شیوه استعماری «فرّق تسد» را برگزیدند.

در چنین شرایط حساسی باید عقل سیاسی و دینی را برای تقویت مسلمانان فعال نماییم كه علی‌رغم برخورداری مسلمانان جهان از یك چهارم جمعیت دنیا و منابع سرشار و جغرافیایی راهبردی و به جای توجه به آیه كریمه «وجعلناكم امه وسطا»، بعضی‌ها با دامن زدن به مسایل تاریخی آب در آسیاب دشمن می‌ریزند.

نمی‌خواهم در جشن میلاد نور، با یادآوری تاریكی‌های رفتاری و گفتاری بعضی‌ها، خاطرعزیزتان را مكدّر نمایم، امّا وظیفه همه علماء و بزرگان هر دو فرقه اسلامی مخصوصاً در ایران عزیز است كه از این مراسم در‌جهت نهادینه كردن وحدت مسلمانان‌ استفاده نمایند و‌جلوی سوء‌استفاده دشمنان مشترك در‌سراسر‌جهان را بگیرند.

باتبریك این میلاد فرخنده به امت اسلامی و ملت ایران، مخصوصاً مردم شریف استان گلستان كه با همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی، یك تابلوی مینیاتوری در تاریخ و جغرافیای ایران اسلامی از وحدت و صمیمیت برای جهانیان خلق كرده‌اند، امیدوارم مسلمانان عالم با تمرین برنامه‌های وحدت‌بخش در این جشن اسلامی، به اتحاد عمیق و مداوم در همه اصول مسلّم اسلام برسند كه كاملترین برنامه آسمانی برای زمینیان تا روز قیامت خواهد بود، انشاءالله.

کد N62224