بازتاب سخنان رئیس‌جمهور ایران درباره توافق هسته‌ای ژنو

مطبوعات جهان, حسن روحانی, توافق هسته ای ژنو

بازتاب سخنان رئیس‌جمهور ایران درباره توافق هسته‌ای ژنو و واکنش کاخ سفید به این سخنان، موضع‌گیری دولت آمریکا علیه حضور ظریف بر سر مزار فرمانده سابق حزب‌الله، ادامه تلاش اوباما برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران و تعویق مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازتاب سخنان رئیس جمهور ایران درباره توافق هسته‌ای ژنوبازتاب سخنان رئیس‌جمهور ایران درباره توافق هسته‌ای ژنو و واکنش کاخ سفید به این سخنان، موضع‌گیری دولت آمریکا علیه حضور ظریف بر سر مزار فرمانده سابق حزب‌الله، ادامه تلاش اوباما برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران و تعویق مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
 به گزاش آفتاب به نقل از تابناک، سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور ایران درباره دستاوردهای توافق هسته‌ای، موضوعی است که مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه‌های جهانی قرار گرفته است.
روزنامه «گاردین» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد از دید روحانی، توافق هسته‌ای یک پیروزی برای ایران و به معنای تسلیم قدرت‌های غربی در مقابل ایران بوده است.
اما به باور گاردین، این سخنان روحانی تلاشی از سوی وی برای فرو نشاندن انتقادات «تندرو»‌هایی است که توافق هسته‌ای را به معنای پایمال شدن حقوق هسته‌ای ایران می‌دانند. این روزنامه اشاره می‌کند که ایران و قدرت‌های جهانی به تازگی درباره تاریخ آغاز اجرای توافقنامه ژنو نیز به تفاهم دست یافته‌اند.
با این حال، به نظر می‌رسد این سخنان روحانی به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامده و آن‌ها را به موضع‌گیری واداشته است. به نوشته خبرگزاری کویت، کاخ سفید اعلام کرده جای تعجب نیست که ایرانی‌ها، توافق ژنو را برای مخاطبان داخلی خود «به گونه خاصی تفسیر می‌کنند».
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید ضمن بیان این مطلب افزوده است: «آن‌ها پس از توافق اقدام مشترک در ماه نوامبر نیز همین کار را کردند و ما یقیناً انتظار داشتیم که این بار نیز این کار را انجام دهند».
وی در ادامه ضمن طرح دوباره این ادعا که توافق ژنو برای نخستین بار توانسته جلوی پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را بگیرد، اظهار داشته: «مهم نیست که آن‌ها چه می‌گویند، مهم این است که در عمل چه کاری انجام می‌دهند».
در ‌موضع‌گیری دیگر، دولت آمریکا حضور محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر سر مزار «عماد مغنیه»، فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان را محکوم کرده است! به نوشته «واشنگتن اگزمینر» در بیانیه‌ای که از سوی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا منتشر شده، ادعا شده که مغنیه در شمار زیادی حملات تروریستی، از جمله حمله به سفارت آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و حمله به سفارت رژیم اسرائیل در بوینس آیرس در سال ۱۹۹۲ دست داشته است. کاتلین هایدن در ادامه ادعا کرده که حزب الله به کمک ایران در پی گسترش نفوذ خود در منطقه است و این امر، تأثیرات بی‌ثبات کننده‌ای برای لبنان و کل منطقه ‌دارد.
اما در ادامه مباحث مربوط به تلاش‌های سنای آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران، روزنامه «نیویورک تایمز» از مخالفت شدید دولت اوباما با این تحریم‌ها خبر داده است. این روزنامه می‌نویسد، در حالی که ایران و آمریکا در حال ورود به مرحله حساسی از مذاکرات هسته‌ای می‌باشند، اوباما ‌تلاش‌های فراوانی کرده تا از تصویب تحریم‌های جدید ـ که می‌تواند به پیشبرد روند دیپلماسی با ایران لطمه بزند ـ جلوگیری کرد. به نوشته این روزنامه، تعداد حامیان طرح تحریم‌های جدید، اکنون به ۵۹ تن رسیده که شامل همه سناتورهای جمهوری‌خواه و شانزده سناتور دموکرات است.
در پایان خبر به تعویق افتادن دور جدید مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موضوع دیگری است که در برخی ‌مطبوعات و رسانه‌ها، از جمله «گالف تودی» بازتاب یافته است. به نوشته این روزنامه، آژانس اعلام کرده دور جدید مذاکرات با ایران که قرار بود، هفته آینده برگزار شود، به درخواست ایران به تعویق افتاده و به هشتم فوریه موکول شده است.
با این حال، اعلام نشده که دلیل درخواست ایران برای تعویق این مذاکرات چه بوده است. البته گالف تودی بر این باور است، احتمال دارد با توجه به اینکه تاریخ قبلی (۲۱ ژانویه) درست یک روز پس از زمان تعیین شده برای آغاز اجرای توافق هسته‌ای ژنو بوده، ایران به دلیل وجود مشغله بالا در این زمینه چنین درخواستی را مطرح کرده است.
کد N61521