بیانیه وزارت خارجه روسیه در آستانه سفر ظریف به مسکو/

روابط ایران و روسیه توسعه می یابد

خارجی ایران روسیه ظریف,توسعه روابط بیانیه دریاخزر,مسکو

مسکو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به مناسبت سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مسکو بیانیه ای منتشر و اعلام کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به سرعت توسعه می یابد و دو کشور همکاری های دوجانبه را گسترش می دهند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه آمده است: روابط ایران و روسیه اخیرا آهنگ رو به توسعه یافته است و گفتگوهای سیاسی و همکاری های اقتصادی میان دو کشور گسترش می یابد.

این بیانیه می افزاید: طرف روسی مصمم به توسعه همکاری های سودمند با ایران و ادامه همکاری در جهت تقویت ثبات منطقه ای و امنیت بین المللی می باشد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه اضافه کرده است: روابط دو کشور بر اصول دوستی و حسن همجواری استوار شده است و تحت تاثیر شرایط سیاسی قرار نمی گیرد و به گرایش های مثبت در تمامی عرصه های همکاری های دوجانبه ایران و روسیه امیدواریم.

در بیانیه آمده است: ایران و روسیه از توانمندی های بزرگی برخوردارند و تشریک مساعی دو کشور می تواند برای توسعه و پیشرفت بکار گرفته شود. علاوه بر آن همکاری مسکو و تهران بر وضعیت منطقه خاورمیانه تاثیر مثبت می گذارد و باعث تقویت ثبات منطقه ای می شود.** تلاش روسیه برای مساعدت به حل کامل مساله هسته ای ایران

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه به توافق ایران و گروه 1+5 برای اجرای برنامه اقدام مشترک در باره برنامه هسته ای ایران اشاره و گفته شده است: این توافق امکان برای حل مساله هسته ای ایران را که از پیچیده ترین مسایل سیاسی بین المللی است، فراهم ساخت.

ˈتوافق به دست آمده در ژنو پایه و اساس محکمی برای ادامه مذاکرات به منظور دستیابی راهکاری جامع برای حل مساله هسته ای ایران را به وجود آورده است.ˈ

در بیانیه گفته شده است: روسیه به تلاش های خود برای تامین شرایط مثبت برای ادامه روند حل مساله هسته ای ایران و حل و فصل کامل این مساله از طریق مذاکره ادامه خواهد داد.** اشتراک مواضع ایران و روسیه در مساله سوریه

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مواضع ایران و روسیه در باره مساله سوریه در بسیاری موارد به ویژه غیرقابل جایگزین بودن حل و فصل سیاسی آن با یکدیگر مطابقت دارد.

در بیانیه اضافه شده است: مسیر برای دستیابی به راه حل سیاسی حل مساله سوریه در برگزاری کنفرانس ژنو2 نهفته است و به عقیده روسیه تمام نیروهای منطقه ای و بین المللی که می توانند بر وضعیت سوریه تاثیر بگذارند باید در این کنفرانس شرکت کنند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود افزوده است: در میان این نیروها ایران قرار دارد.** همکاری های ایران و روسیه در دریای خزر

در بیانیه وزارت خارجه روسیه بر اهمیت همکاری های ایران و روسیه در دریای خزر اشاره و گفته شده است: همکاری های دو کشور در منطقه خزر می تواند تحرک جدیدی به تلاش ها برای حل مسایل فراروی کشورهای ساحلی این دریا ببخشد.

در بیانیه برای برگزاری موفق اجلاس چهارم سران پنج کشور ساحلی دریای خزر در آستاراخان و امضای اسناد مهم در این اجلاس ابراز امیدواری شده است.

در پایان بیانیه وزارت خارجه روسیه از عزم ایران برای مشارکت در مساله افغانستان استقبال و تلاش های تهران برای مقابله با خطر قاچاق مواد مخدر و تروریسم ناشی از این کشور مثبت توصیف شده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز برای دیدار دو روزه به مسکو سفر می کند و قرار است فردا پنجشنبه با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفتگو کند.

اروپام/2242**518** 1337
کد N61359